5.Sınıf 1. Dönem 10. Hafta Araştırma – Kaynak Doğrulama

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi yıllık plan çerçevesinde 5. Sınıf 1. Dönem 10. Haftası Araştırma – Kaynak Doğrulama konusu altında aşağıda belirtilen kazanımlar öğrenciye kazandırılması amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda aşağıda bu konu ile ilgili sunular, açıklamalı notlar, videolar ve konu değerlendirme sınavı bulunmaktadır.

5.3.2.4. Ulaştığı bilginin doğruluğunu farklı kaynaklardan sorgular.
5.3.2.5. Ulaştığı bilgiyi kaynak göstererek düzenler.
5.3.2.6. EBA kullanılarak yapılabilecekleri açıklar.

1 – Bulduğumuz Kaynakları Karşılaştıralım

Bu etkinlikte web sitelerini değerlendirmeye yönelik bir etkinliktir. Burada 2 internet sitesini karşılaştırabilirsiniz veya 1 internet sitesi üzerinde çalışarak onun puanını belirleyebilirsiniz.

Bilgisayarsız Etkinlik
Bu etkinliği gerçekleştirebilmek için bilişim sınıfınız olmasa bile bir bilgisayar ve projeksiyon cihazınızın olması gerekir. Çünkü internet sitesini açıp tüm öğrencilerin göreceği şekilde göstermeniz gerekiyor.

Kitapta 2 İnternet sitesini incelerken önerilen siteler:
www.eba.gov.tr
www.gencliknoktasi.com (Bilgi: eğitim amacı
ile oluşturulmuş güvenli olmayan sitelerin bir
simülasyonudur. Kullanıcı adı ve şifresini Öğretmen Rehber kitabınızdan ulaşabilirsiniz)

Bu siteleri değerlendirirken kitapta yer alan Web Sitesi Değerlendirme Formu‘ nun çıktısını alarak da kullanabilir ya da aşağıda online olarak hazırladığımız Online Web Sitesi Değerlendirme Formu form üzerinden internet sitelerini değerlendirebilirsiniz.

Bilgisayarlı Etkinlik
Eğer bir bilişim sınfınız var ise bu etkinliği tüm öğrencilerin kitapta önerilen siteler üzerinden veya kendi belirlediği siteler üzerinden yapmasını sağlayabilirsiniz.

Kitapta 2 İnternet sitesini incelerken önerilen siteler:
www.eba.gov.tr
www.gencliknoktasi.com (Bilgi: eğitim amacı
ile oluşturulmuş güvenli olmayan sitelerin bir
simülasyonudur. Kullanıcı adı ve şifresini Öğretmen Rehber kitabınızdan ulaşabilirsiniz)

Bu siteler dışında sizde bir internet sitesi belirleyip aşağıda sizin için online ortamda hazırladığımız web sitesi değerlendirme formunu kullanabilirsiniz.

Puanınız:  

Dereceniz:  

2- Eğitim Bilişim Ağı (EBA)

Bu haftaki konularımızdan biri de EBA. Milli Eğitim Bakanlığı’ nın son yıllarda büyük çaba sarfettiği internet sitesi her geçen yıl öğrenciler için daha verimli hale geliyor. Bu kapsamda 2019-2020 eğitim öğretim yılı başında yenilen EBA’ nın tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yeni EBA İçin Öğrenci Şifresi Nasıl Alınır?

Bu eğitim öğretim yılı başında yenilen EBA’ da artık öğrenci girişleri de değişti. Bu değişiklik kapsamında MEB şifre almanız için size 2 farklı yol sunuyor. Bu 2 farklı yoldan nasıl şifrei alacağınız aşağıdaki pdf dosya üzerinden takip edebilirsiniz.

EBA Öğrenci Şifresi Verme

3- EBA’ yı Keşfediyorum

Bu etkinlik kapsamında öğrencilerin EBA’ yı daha fazla tanımaları hedeflenmiştir. Bunun için çeşitli görevler verilmiş ve öğrencilerin bu görevleri tamamlaması istenmektedir.

Ders boyunca öğretmeninizden EBA hakkında birçok bilgi aldınız. Şimdi EBA‛yı kendiniz keşfetmeye hazır mısınız? Aşağıdaki tabloda 7 ana konu başlığı görüyorsunuz. Göreviniz bu başlıklar altında bulunan video, resim vb. alt başlıkları EBA içerisinde bulmak. Mesela “Teknoloji Kullanımının Zararları” ile ilgili “Sunu” bulmak gibi.
Küçük bir ipucu => EBA‛daki arama butonu 😉

Bu görevleri aşağıda paylaştık. Eğer çıktı almak isterseniz diye pdf olarak EBA’ yı Keşfediyorum dosyasını indirebilirsiniz.

4- Değerlendirme

En kısa zamanda sorular eklenecektir..

3 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.