5.Sınıf 1. Dönem 5.Hafta Dijital Yurttaşlık

dijital insan

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi yıllık plan çerçevesinde 1. Dönem 5. Haftası Dijital Yurttaşlık konusu altında aşağıda belirtilen kazanımlar öğrenciye kazandırılması amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda aşağıda bu konu ile ilgili sunular, açıklamalı notlar, videolar ve konu değerlendirme sınavı bulunmaktadır.

5.2.2.1. Dijital vatandaşlık uygulamalarının kullanım amaçlarını ve önemini kavrar.
E-devlet, e-randevu, e-bankacılık, e-okul gibi uygulamaların incelenmesi sağlanır.
5.2.2.2. Dijital kimliklerin gerçeği yansıtmayabileceğini fark eder.
Çevrimiçi ortamlarda dürüst olma ve sahte kimlikler oluşturmama üzerinde durulur.
5.2.2.3. Dijital paylaşımların kalıcı olduğunu ve kendisinden geride izler bıraktığını fark eder.

Dijital Yurttaşlık Sunusu

Dijital Yurttaşlık Sunusu İçeriği

Dijital Yurttaşlık

İnternet aracılığı ile dünyanın dört bir yanından birbirine bağlanan insanlar aynı çevrim içi ortamı paylaşırlar. Tıpkı, bizim aynı ülkeyi, aynı şehri paylaştığımız gibi. Buna dijital ya da siber dünya da diyebiliriz… Ve çevrim içi ortamda da, gerçek hayatta olduğu gibi bazı kurallar vardır. Dijital ortamı paylaşan herkesin bu kurallara uyması beklenir. İşte buna da dijital yurttaşlık diyoruz. Yani, gerçek hayatta uymamız gereken tüm kurallara internette gezinirken de uymamız gerekir.

DİJİTAL ERİŞİM

İyi bir dijital yurttaş (vatandaş), internette rastladığı içeriklerin doğru, yanlış, yanıltıcı olup olmadığını anlayabilmelidir.

DİJİTAL TİCARET

İnternetten alışveriş ile riskleri bilmeli, güvenli alışveriş yapabilmeli, yanıltıcı içeriklere kanmamalıdır.

DİJİTAL İLETİŞİM

İnternette konuştuğu, paylaşımda bulunduğu diğer kişilerle saygılı bir iletişim kurabilmeli, internet ortamında kişisel bilgilerinin gizliliğini kötü niyetli insanlardan koruyabilmelidir.

DİJİTAL OKUR YAZARLIK

Bilişim teknolojilerini ve interneti etkili biçimde kullanabilmeli, dijital araçlarla üretebilmelidir.

DİJİTAL ETİK

Gerçek yaşamda olduğu gibi internette de etik değerlere saygılı olmalı, ahlak çerçevesinde yapması gereken davranışlar sergilemelidir.

DİJİTAL KANUN

Gerçek hayatta suç olan tüm davranışların internette de yapılmasının suç olduğunu bilir, buna uymayanları ilgili birimlere bildirir.

DİJİTAL HAK VE SORUMLULUKLAR

İnternette kendisine yapılmasını istemediği davranışları başkalarına da yapmamalıdır. Başkalarının içeriklerini izinsiz kullanmamalıdır.

DİJİTAL SAĞLIK

Bilişim teknolojilerini ve İnterneti kullanırken fiziksel ve zihinsel sağlığını korumalı, bağımlılık derecesinde kullanımdan kaçınmalıdır.

DİJİTAL GÜVENLİK

Kişisel bilgi güvenliğine internet üstünde oldukça dikkat etmeli ve internet ortamında gezindiği sayfaların güvenilirliğine dikkat etmelidir.

Daha Fazlası

Afiş Çalışması Etkinliği

Dijtal yurttaşlık konusu içinde sununun ardından öğrendiklerimizi pekiştirmek adına afiş etkinliği yapabilirsiniz. “İyi Bir Dijital Yurttaşsam” isimli afişin tüm öğrenciler için 1 tane çıktınızı alıp yada tam ekran olarak ekrana yansıtıp boş yerlere neler gelmesi gerektiği sınıfta öğrencilerinizle tartışabilirsiniz.

Dijital Yurttaş Zihin Haritası

Bu etkinliği kitapta çıktı alarak kullanmanız önerilmiştir. Eğer sizde çıktı alarak yapmak isterseniz aşağıda yer alan ” Bilgisayar Kullanmadan” başlığı altında yer alan dosya ve yönergelerden faydalanarak dersi işleyebilirsiniz. Ancak eğer sunu ile bu etkinliği yapmak isterseniz ” Bilgisayar Kullanarak” başlığı altındaki sunudan yararlanabilirsiniz.

Bilgisayar Kullanmadan
Bu etkinliği bilgisayar kullanmadan yapmak için aşağıda yer alan 3 dosyayı indiremeniz gerekmetedir. Dosyalar 2 afiş ve 1 öğretmen yönergesinden oluşmaktadır.

YurttaşDijital Yurttaş

Öğretmen Yönergesi

Bilgisayar Kullanarak

Dijital Yurttaş  Zihin Haritası Sunusu İçeriği

Zihin haritası nedir?

Bir konu hakkında, özgür bir şekilde, çok sayıda fikir üretmek ve akla gelen her türlü düşünceyi değerlendirmek için beyne egzersiz yaptırmaktır. Herhangi bir kavram, bilgi, düşünce üzerine aklınıza gelen anahtar sözcük ve imgeleri kağıt üzerine aktarırsınız. Bu yöntem, hem bilgiyi hatırlamanızı kolaylaştırır, hem çağrışım yaptırarak yeni kelimeler, fikirler bulmanızı sağlar. Biz buna Zihin Haritası diyoruz.

Hepimiz bu ülkede yaşayan ve eşit haklara sahip vatandaşlar yani yurttaşlarız. Birlikte yaşayan yurttaşlar olarak, bazı toplumsal kurallara ya da yasaların belirlediği kurallara uymak zorundayız.

Daha iyi bir yurttaş olmak için;

  • Yalan söylememek,
  • başkalarının haklarına saygı duymak,

İnternet aracılığı ile dünyanın dört bir yanından birbirine bağlanan insanlar aynı çevrimiçi ortamı paylaşırlar. Tıpkı, bizim aynı ülkeyi, aynı şehri paylaştığımız gibi. Buna dijital ya da siber dünya da diyebiliriz… Ve çevrimiçi ortamda da, gerçek hayatta olduğu gibi bazı kurallar vardır. Dijital ortamı paylaşan herkesin bu kurallara uyması beklenir. İşte buna da “dijital yurttaşlık” denir Yani, gerçek hayatta uymamız gereken tüm kurallara internette gezinirken de uymamız gerekir.

İnternet ortamındayken, dijital yurttaşlık kurallarına uymamız hem kendimiz hem de o ortamı paylaşan herkes için çok önemlidir. Bunun için, gerçek hayatta yapmayacağımız hiçbir şeyi,internet ortamında da yapmamalıyız.  Eğer, dijital yurttaşlık kurallarına uymaz isek, zorbalık yapmış oluruz.

Dijital zorba olmamak için, uzak durmamız gereken davranışlar:

• Başkalarına hoşlarına gitmeyecek sözler söylemek,

• Başkalarının kişisel bilgilerini yayınlamakla tehdit etmek,

• Onur kırıcı sözler söylemek,

• İzinsiz bir şekilde, başkasına ait bir içeriği ve fotoğrafı kullanmak/yayınlamak,

• Kaba sözler içeren mesajlar göndermek, yorumlar yapmak,

• İnsanlara hoşlanmadıkları isim ve sıfatlarla hitap etmek,

• Doğru olmayan bilgiler ile profiller oluşturmak ve bu profiller üzerinden paylaşımlar yapmak,

• Gerçek dışı bilgiler yaymak,

• Başkaları hakkında asılsız haberler yaymak ya da bu konuda yorum yapmak,

• Başkalarının şifre ve kişisel bilgilerinin gizliliğine saygı duymamak ve bu tür bilgileri ele geçirmeye çalışmak.

Daha Fazlası

E-Devlet Sunusu

E-Devlet Sunusunun İçeriği

E-DEVLET

E-devlet, Vatandaşlara devlet tarafından verilen hizmetlerin elektronik ortamda sunulması demektir

E-Devlet’ in Yararları;

– Zamandan kazanç sağlanır,

– Maliyetler düşer, verimlilik, hayat kalitesi ve memnuniyet artar,

– Kağıt bağımlılığı ve kullanımı azalır,

– Var olan bilgilere istediğiniz yer ve ortamda ulaşmayı sağlar.

– Hem devlet hem de vatandaş için karar almada kolaylık ve hız sağlanır.

E-devlet Şifresini Nasıl Alırım;

PTT müdürlüklerinden veya PTT Şubelerinden e-devlet şifresi alınmalıdır.

Şifre almak için kendimiz başvuru yapmalıyız.

Başvuru esnasında üzerinde TC Kimlik No yazılı olan nüfus cüzdanımız yanımızda olmalıdır.

E-Devlet’e Nasıl Girerim;

– E-Randevu (https://www.mhrs.gov.tr)

– Yeni Kimlik Kartı Randevu Sistemi

(https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr/Pages/homepage.aspx)

– E-Okul (http://eokul.mev.gov.tr)

E-Okul

E-Okul ekranında öğrenciler;

• Güncel Duyuruları takip edebilirler.

• Devamsızlık, Not, Haftalık Ders Programı, Sınav Tarihleri, Aldığı Belgeler, Okuduğu Kitaplar, Davranış Notu, Yıl Sonu Notları ve Sağlıkla İlgili Fiziksel Uygunluk Karnesi gibi kişisel bilgilerine anlık olarak ulaşabilirler.

• 8383 MEB Mobil Bilgi Servisine kayıt olarak devamsızlık, sınav tarihleri, sınav notları gibi bilgilerin kayıtlı cep telefonuna gelmesini sağlayabilirler.

Daha Fazlası

Puanınız:  

Dereceniz:  

Puan Yorumları

9 ise;
Dijital ortamda ayak izlerin çok yoğun olmasa da var. Yanıtlarını gözden geçir. İnternette paylaştığın bazı şeyler senin güvenliğin için riskleri de beraberinde getirir. İzlerinin azlığı az risk taşısa da özel bilgilerini
paylaşırken yine de çok dikkatli davranmalısın.
10-14 arasında ise;
Dijital ayak izin oldukça yoğun. Hemen paylaşımlarını gözden geçirmelisin ve bundan sonrası için internette kendini korumak konusunda çok daha hassas davranmalısın. Yanıtlarına yeniden bak. Sence, internet ortamında dijital ayak izini arttıran davranışlar hangileri? Sence neler yapmalısın?
15-18 arasında ise;
Dijital ortam yani internet senin ayak izlerinle dolu! İnternette neler paylaşıyorsun? Şimdi bu sorunun yanıtını düşün ve durumunu değerlendir. Henüz geç kalmış sayılmazsın ama bundan sonrası için bazı kararlar almalı ve bu kararları uygulamalısın. Artık, İnternete girdiğin andan itibaren güvenli davranmalı, kendi saygınlığına zarar verecek davranışlardan uzak durmalısın. Unutma, dijital ortamdaki ayak izlerin silinmez. Kendine bir liste yap ve bu listeye ‘çevrim içiyken yapmaman gereken kuralları’ yaz. Bu listeyi bilgisayar başındayken görebileceğin bir yere as ve dijital ayak izini kontrol altına al.

11 yorum

4 geri izleme / bildirim

  1. 5.Sınıf 1.Dönem 6.Hafta Dijital Zorba Karşımda Durma - Bilişim Yazılım
  2. BTY Dersi 5. Sınıf Haftalık Planlaması - Bilişim Yazılım
  3. Bilişim Teknolojileri ve Yazılım 5. Sınıf 1. Dönem 1. Yazılı Soruları 2019 / 2020 - Bilişim ve Yazılım
  4. Bilişim Teknolojileri ve Yazılım 6. Sınıf 1. Dönem 1. Yazılı Soruları 2019 / 2020 - Bilişim ve Yazılım

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.