5.Sınıf 1. Dönem 8. Hafta Bilgi Bağları

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi yıllık plan çerçevesinde 5. Sınıf 1. Dönem 8. Haftası Bilgi Bağları konusu altında aşağıda belirtilen kazanımlar öğrenciye kazandırılması amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda aşağıda bu konu ile ilgili sunular, açıklamalı notlar, videolar ve konu değerlendirme sınavı bulunmaktadır.

5.3.1. Bilgisayar Ağları
5.3.1.1. Bilginin ağlar arasındaki yolculuğunu keşfeder.
5.3.1.2. Bilgisayar ağlarına ilişkin temel kavramları ve bilgisayar ağ türlerini açıklar.
LAN, WAN, WLAN ve bulut gibi kavramlar üzerinde durularak ağlar özelliklerine göre
karşılaştırılır.
5.3.1.3. Bilgisayar ağlarında kullanılan bağlanma teknolojilerini listeler.
Modem, kablosuz ağ gibi farklı teknolojiler ağ türleriyle ilişkilendirilerek açıklanır.

Bilgisayar Ağı Nedir?

Ağ Türleri Nelerdir?

Bu etkinlik kitapta bilgisayarsız olarak hazırlanmıştır. Ancak bilgisayar olan sınıflarda çıktı alma ile uğraşmaya gerek bırakmamak için bunu sunu haline getirdik. Nasıl uygun görürseniz o şekilde kullanabilirsiniz.

Bilgisayarsız Etkinlik: Sınıfında bilgisayar ve projeksiyon bulunmayan öğretmen arkadaşlar eğer çıktı alarak bu etkinliği yapmak isterse aşağıdaki pdf dosyalarını kullanabilirler. Her bir ağ türü ve açıklamaları için ayrı pdf dosyaları hazırlanmıştır. Ağ türünün arkasına açıklamasının çıktısını alarak kullabilirsimiz.

Yerel Alan Ağı Resmi

Yerel Alan Ağı Açıklaması

Metropol Alan Ağı Resmi

Metropol Alan Ağı Açıklaması

Geniş Alan Ağı Resmi

Geniş Alan Ağı Açıklaması

Bilgisayarlı Etkinlik: Bu etkinlik çıktı almaya gerek bırakmamak için sunu haline getirilmiştir. Etkinliği yapmak için aşağıdaki sunudan faydalanabilirsiniz.

Ağ Türleri Sunusu

Ağ Bileşenleri Sepeti Oyunu

Bilgisayarsız Etkinlik: Bu etkinlikte oyun oynayarak ağ türleri bilgilerinin pekiştirilmesi istenmiştir. Oyun hakkında bilgiyi aşağıdaki “daha fazlası” yazısını tıklayarak alabilirsiniz.

Etkinlik sınıf içinde geniş bir alanda, koridorda ya da uygun boş bir alanda yapılabilir. Bunların mümkün olmadığı bir durumda sınıf içinde çember olmadan da gerçekleştirilebilir. Etkinlik sandalye ya da minderle de yapılabilir.

UYGULAMA

Öğrencilere çember oluşturmaları söylenir ve “Şu anda bir çemberdeyiz. Bu çemberi bir bilgisayar ağına benzetecek olursak bu ağ hangi bileşenlerden oluşuyor olabilir? Bir bilgisayar ağı oluşturmak için nelere gereksinim duyarız?” soruları sorulur. Öğrencilerin yanıtları alındıktan sonra bu yanıtları unutmamaları söylenir. Her öğrenciye sırasıyla “Modem”, “Ağ Kablosu”, “Ağ Kartı” ve “İnternet” isimlerinden biri verilir ve bu isimlerin LAN, WAN ve WLAN ağ yapılarının ortak bileşenleri olduğu açıklanır. Daha sonra gönüllü bir öğrenci ebe olarak belirlenir ve çemberin ortasına geçer. Diğer öğrenciler çemberde karışık bir biçimde dururlar.

Oyun Akışı:

Ebenin hedefi, oyun akışı sırasında, çemberdeki öğrencilerin boşalttığı yerlerden birini kapmaktır.Ortada duran ebe, “Modem”, “Ağ Kablosu”, “Ağ Kartı” ve “İnternet” isimlerinden birini söyler. Ebe “modemler” dediğinde modem olan öğrenciler, çember formunu bozmadan, birbirleriyle yer değiştirerek kendilerine yeni bir yer bulmaya çalışırlar. Ebe bu sırada boşalan yerlerden birine geçmeye çalışır. Ebe, “Ağ Bileşenleri” dediğinde, çemberdeki tüm öğrenciler yer değiştirerek kendilerine yeni bir yer bulmaya çalışırlar ve bu aşamada çember yeniden oluşturulur. Ebe de bu sırada boş olan yerlerden birine geçmeye çalışır. Ebe boş yerlerden birine geçtiğinde oyunun başında kendisine verilen isim ne ise o isme uygun hareket eder. Oyun sırasında her öğrencinin çemberin ortasına geçerek ebe olma görevini yerine getirmesine dikkat edilir.

Oyunun sonunda tahtanın sol tarafına ağ bileşenleri, sağ tarafına ise bilgisayar ağları yazılır ve oyununilk aşamasında sorulan “Bu çemberi bir bilgisayar ağına benzetecek olursa bu ağ hangi bileşenlerden oluşuyor olabilir? Bir bilgisayar ağı oluşturmak için nelere gereksinim duyarız?” soruları sorulur ve bu sorulara farklı yanıt vermek isteyen öğrencilerin yanıtları dinlenir. Öğrencilere “Az önce bir oyun oynadık, bu oyundaki hangi kavramların ağ bileşenleri olduğunu düşünüyorsunuz?” sorusu sorulur. Son olarak LAN, WAN ve WLAN ağ yapılarından söz edilir ve bu yapılar tahtanın sağ tarafına yazılarak etkinlik sona erdirilir.

Daha Fazlası

Verinin Ağ Ortamındaki Yolculuğu Videosu

Video İçin Açıklamalar;

  1. Bölüm: Ağ Kartı: Bir bilgisayarın ağ üzerindeki diğer araçlarla veri alış verişini sağlayan iç donanım birimidir.
  2. Bölüm: Ağ kartında çıkan veri ağ kablosu yolu ile modeme ulaştırılır.
  3. Bölüm: Modem: Bilgisayarların telefon hattı üzerinden internete bağlanmasını sağlayan elektronik cihaza modem denir.
  4. Bölüm: Veri iletimi için kablo yerine sinyallerin kullanılır ve bu tür bağlantılara kablosuz ağ denir.
  5. Bölüm: Modemden gelen verinin iletimi için telefon hatlarının kullanılmaktadır. Telefon hattı veri iletiminde önemli bir rol oynamaktadır.

DEĞERLENDİRME

Puanınız:  

Dereceniz:  

10 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.