6.Sınıf 1.Dönem 1.Hafta Bilişim İle Değişim

bit

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi yıllık plan çerçevesinde 6. sınıflarda 1. Dönem 1. Haftası Bilişim İle Değişim konusu altında aşağıda belirtilen kazanımlar öğrenciye kazandırılması amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda aşağıda bu konu ile ilgili sunular, açıklamalı notlar, videolar ve konu değerlendirme sınavı bulunmaktadır.

6.1.1. Bilişim teknolojilerinin günlük yaşamdaki önemini değerlendirir.
6.1.2. Bilgisayarların akıllı davranış modellerini kullanma biçimlerini açıklar.
6.1.3. Bilişim teknolojilerinin beden ve ruh sağlığına etkilerini yorumlar.

Bilişim İle Değişim konusu altında ilk önce 5. Sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinde öğrendiklerimizi kısaca tekrar edelim. Bunun içinde “Birimiz Hepimiz, Hepimiz Birimiz İçin” kavram haritasını kullanabilirsiniz.

BİT (Bilgi ve İletişim Teknolojileri) ‘ in Kullanım Alanları Sunusu


BİT’ in Kullanım Alanları Sunusu İçeriği

BİT (Bilgi ve İletişim Teknolojileri)

BİT (Bilgi ve İletişim Teknolojileri) NEDİR?

“Bilgi ve iletişim teknolojileri, bilgiye ulaşılmasını ve bilginin oluşturulmasını sağlayan her türlü görsel, işitsel, basılı ve yazılı araçlardır.”

BİT’in Önemi:

• Bilgiye hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmayı sağlar.

• Maliyeti azaltır ve verimliliği arttırır.

• Zaman tasarrufu sağlar.

• Kâğıt tüketimini azaltarak doğanın korunmasına katkıda bulunur.

• Anlık iletişimi kolaylaştırır.

• İletişim ve hızlı haberleşmeyi sağlar.

• Bilginin kolay ve güvenli bir şekilde saklanmasını sağlar.

• Veri girişini kolaylaş

BİT’in Nerelerde Kullanılıyor?

Hastanede, okulda, evlerde vb.

BİT’in Günlük Yaşamdaki Yeri:

Eğlenmek, araştırma yapmak, müzik dinlemek, film izlemek, ödev yapmak, bilgiler depolamak vb.

BİT’in Eğitimdeki Yeri:

Öğrenci not işlemleri, etkileşimli ders yapmak, uzaktan eğitim, projeksiyon cihazı, sunu yapmak, ders çalışmak.

BİT’in Sağlıktaki Yeri

Bilgisayarlı tomografi, mikro cerrahi yöntemleri, 3B yazıcı ile üretilen organlar, 182 sayesinde randevu almak, e-Devlet ile randevu almak ve hastane işlemlerini gerçekleştirmek

BİT’in Ulaşımdaki Yeri

Ulaşım araçları için bilet almak, navigasyon cihazları, telekomünikasyon işlemleri, uydular, uçaklar, simülasyon cihazları

BİT’in Güvenlikteki Yeri

Güvenlik kameraları, ışık/ses/ısı sensörleri vb

BİT’in Bankacılık ve Alışverişteki Yeri

Bankaya gitmeden ödeme yapabilme (internet bankacılığı), sesli imza, istediğimiz anda para transferi yapabilme, ATM’ler, internet alışverişi vb.

BİT’in İletişimdeki Yeri

Görüntülü/sesli konuşmalar, görüntülü konferanslar, e-posta, kol saati ile haberleşme vb.

BİT’in Sinema ve Televizyondaki Yeri

3B görüntüler, animasyonlar, yeşil perde çekimler vb.

BİT’in Mühendislikte ve Mimarlıktaki Yeri

Bilgisayarlı çizimler sayesinde hesaplamaların daha doğru olması, simülasyon kullanımı, 3B yazıcı çıktıları, bilgisayar programları vb.

BİT’in Üretim ve Sanayideki Yeri

Araba üretimi, karekod okuyucular, 3B yazıcılar, 3B yazıcılar ile üretilen arabalar, otomotiv sanayisindeki gelişmeler, donanım sanayisindeki yenilikler, askerî sanayideki yenilikler (ses/ısı dedektörlü gözlükler) vb.

Daha Fazlası

Yeni Teknolojileri Biliyormuyuz? Sunusu


Yeni Teknolojileri Biliyormuyuz? Sunusu İçeriği

Nesnelerin interneti (Internet of Things, kısaca IoT), fiziksel nesnelerin birbirleriyle veya daha büyük sistemlerle bağlantılı olduğu iletişim ağıdır.

Uçan arabalar artık sadece çizgi filmlerde değil gerçek yaşamda da karşımıza çıkmaya başladı. Hatta bilim insanları bazı araçların ilk örneklerini üretmeye başladı. Bu sunuda gelişmekte olan teknolojilerin bazılarından bahsedeceğim.

AKILLI EV TEKNOLOJİLERİ

Evinizin veya ofisinizin sıcaklığını dışarıdan kontrol edebilirsiniz. Bu sistemlerde duman sensörü bulunuyor ve herhangi bir acil durumda sizi uygulama üzerinden haberdar ediyor. Ayrıca bazı akıllı ev sistemleri ile akıllı telefonunuz üzerinden desteklenen cihazlar sayesinde, sabah uyandığınızda kahveniz hazır olabilir veya eve geldiğinizde ışıklar ve müzik sistemi otomatik olarak devreye girebilir.

AKILLI KAŞIKLAR

Tıbbi kullanım amaçlı geliştirilmiştir. Hızlı yediğinizde ya da gün içerisinde fazla yemek tükettiğinizde sizi uyaran ve düzenli beslenmenize destek olan bir sisteme sahiptir.

AKILLI TOP

Bu toplar ile attığınız penaltıların kaçının gol olduğu, kaç kilometre hız ile vurduğunuzu ve hangi ayağınızla kaç gol attığınız gibi verileri alabilir ve geliştirilen yazılımlar sayesinde takip edebilirsiniz.

AKILLI RAKETLER

Akıllı raketler sayesinde tenisçilerin topa vuruş hızlarını, vuruş açılarını ve hangi elle veya stille topa vurduklarını takip edebilirsiniz. Rakete bağlı bir uygulama sayesinde istatistikleri anlık olarak takip edebilirsiniz.

BAHÇE ALETLERİ

Bahçeler için geliştirilmiş akıllı ürünler de mevcut. Bu ürünler; toprağa ne ekmeniz, nasıl ekmeniz ve toprağı hangi aralıklarla sulamanız gerektiği konusunda size önerilerde bulunuyor.

AKILLI GÜVENLİK KAMERASI

Güvenlik kameralarının gelişmiş hâlidir. Evinize kurulan kameraları akıllı telefon ya da PC üzerinden takip edebilir, çekilen görüntülere yakından bakabilir ve bu görüntüleri kaydedebilirsiniz.

AKILLI CAMLAR

Akıllı camlar teknolojisi sayesinde hayat daha renkli ve keyifli olacak gibi görünüyor.

3 BOYUTLU YAZICILAR

Katmanlı üretim (Additive Manufaturing) olarak kabul edilen 3B yazıcı teknolojisi, bilgisayar ortamında tasarladığınız 3 boyutlu objeleri somut hâle dönüştürebileceğiniz hızlı prototipleme araçlarıdır. STL dosyası olarak kaydedilen 3 boyutlu tasarımlar, 3B yazıcıya gönderilerek katman katman gerçeğe dönüştürülür.

Yeni Teknolojileri Biliyormuyuz? Sunusu İçeriği -2

GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİ

İnsana fayda sağlayacak uygulamaları, moda etkisini de göz önünde bulundurarak ortaya çıkaran cihazlardır. Sağlık bilekliklerinden, akıllı saatlere; gözlüklerden, giysilere; giyilebilir

cihazlar, kişilerin sağlık değerleri, okuma alışkanlıkları ya da yürüme

tempoları gibi veriler doğrultusunda pek çok soruna ve ihtiyaca yönelik kişisel çözümler üretmektedir.

HOLOGRAM

Hologram teknolojisi ile bir objenin 3 boyutlu görüntüsünü sanal olarak oluşturabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

3 boyutlu görselin lazer teknolojisiyle kaydedilmesi, depolanması ve hareket efektinin kazandırılarak çok boyutlu ortama aktarılması ile elde edilir.

YAPAY ZEKÂ

Yapay zekâyı izlediğimiz çizgi film ve filmlerden dolayı insan şeklinde bir robot olarak düşünsek de, aslında yapay zekâ, bundan çok daha farklı ve karmaşık bir yapıya sahiptir. Artık hayatımızdaki birçok elektronik eşya yapay zekâ ile çalışmaktadır.

Günümüzde kullandığımız tablet ve telefonlar geliştirilen yazılımlar sayesinde sorduğumuz sorulara çeşitli yanıtlar verebilir, tıpkı bir insan gibi bizimle konuşabilirler. Yapay zekâ sayesinde, söylediğimiz kelimeler yazı diline aktarılabilir.

Yapay zekâlar konuşurken daha önceden sorduğunuz soruyu ve sorunun yanıtını hatırlayarak sonraki soruların cevaplarını daha etkili bir şekilde bulabiliyor. Hatta bazı yapay zekâlar, karmaşık hastane kayıtlarını analiz ederek bazı sonuçlara ulaşabiliyor ve doktorların öngöremeyeceği teşhisleri koyabiliyorlar.

Duygusal farkındalık eklenmiş yapay zekâlar duygusal çıkarımlarda da bulunuyor. Yani sesin sahibinin üzgün, mutsuz ya da sinirli olduğunu fark edebiliyor.

Daha Fazlası

Teknolojik Ben ve Ruhum

Bu etkinlikte amacımız 5. sınıfta öğrendiğimiz “Nasıl Otursam” konusu Bilişim ile Değişim konusu içerisinde kısaca tekrar etmektir. Bu konuyu daha detaylı incelemek isteyen bu konuya tekrar giderek bilgisayar karşısında nasıl oturmamız gerektiğini detaylı bir şekilde inceleyebilir.
Bu konu hakkında hazırlanan afişi incelemek için tıklayınız.

Teknolojinin Etkileri

“Teknolojinin bize sunduğu faydaların yanında bize verdiği zararlar var mıdır?” sorusu bu etkinliğin temelini oluşturmaktadır. Bu kapsamda teknolojinin insan üzerindeki etkilerini incelemek adına Teknolojinin Etkileri afişini kullanabilirsiniz. Afişin içeriğine ise aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Bu afiştekiler dikkate alarak sizinde etrafınızda bu tarz kişiler var mı?

Teknolojinin İnsanlar Üzerindeki Etkisi;

Nomofobi: Kişinin cep telefonundan uzaklaşma kaygısı.
Fomo: Gelişmeleri takip edememe kaygısı.


Ego Sörfü: Sürekli olarak kendi ismini internette aratarak hakkında yazılanları öğrenmek.
Google Takibi: Sürekli olarak etrafındaki insanları internette aratmak.
Siberkondri: Hastalığını anlamak için doktora başvurmak yerine internetten araştırarak çözmeye çalışmak.
Photolurking: Sosyal hesaplarda sürekli fotoğraflara bakarak zaman geçirmek, paylaşımlarını kimlerin takip ettiğini kontrol etmek.
Cheesepodding: Sürekli mp3 indirme hastalığı.
İnternet Siniri: Cihazlardaki performans düşüklüğünün kişide sinire neden olması.
Phubbing: Akıllı telefon bağımlılığı olarak bilinmektedir (Akıllı telefonlarını sürekli elinde tutan kullanıcılar karşısındakinin söylediklerine odaklanmak yerine telefon ekranlarına dikkatlice bakmakta ve karşısındaki kişiyi önemsememektedir. Bu durum phubbing hastalığı olarak ifade edilmektedir.).


Elektronik Uykusuzluk: Dinlenme saatleri esnasında bile akıllı telefonuyla, tabletiyle, bilgisayarıyla uğraşan kullanıcılar bu hastalığa yakalanmış demektir. Elektronik uykusuzluk sağlık açısından da büyük sorunları beraberinde getirmekte, sindirim sorunları, kronik yorgunluk ve büyük ağrılara neden olmaktadır.
Fantom Vibrasyon (Hayalet Titreşim): Telefonlarının çalmadığı zamanlarda bile sürekli titrediğini hisseden kullanıcılar bu hastalığa yakalanmış demektirler.
Facebook Depresyonu: Pek çok konuda olumsuz olayların tekrar tekrar paylaşıldığı sosyal platformda insanların depresyona sürüklenmesi olayıdır.
Selfie Hastalığı (Selfitis): Kendi fotoğrafını çekip sosyal medyada takıntılı bir biçimde paylaşma durumudur.
Borderline Selfitis: Kişinin kendi resmini en az günde üç kez çekmesi ama sosyal medyada paylaşmamasıdır.

Daha Fazlası

Teknolojinin Etkileri üzerine eğer biraz daha çalışmak isterseniz çalışma kağıdının kullanabilirsiniz.

Bilişim ile Değişim Değerlendirme Testi

Puanınız:  

Dereceniz:  

ÖDEV: Bir yapay zekâya sahip olduğunuzu düşünün. Onunla neler yapardınız? Bir gününüz nasıl geçerdi? Aşağıda yorum kısmında bize anlatınız.

15 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.