6.Sınıf 1.Dönem 11. Hafta Bilgisayar Ağları

bilgisayar ağları

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi yıllık plan çerçevesinde 6. sınıflarda 1. Dönem 11. Haftası Bilgisayar Ağları konusu altında aşağıda belirtilen kazanımlar öğrenciye kazandırılması amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda dosya konusu ile ilgili aşağıda bu konu ile ilgili sunular, açıklamalı notlar, videolar ve konu değerlendirme sınavı bulunmaktadır.

6.3.1.1. Ağ kurmak için gerekli bileşenleri ve bileşenlerin özelliklerini açıklar.
Donanım ve yazılım bileşenlerine vurgu yapılır.
6.3.1.2. Bir ağdan dosya ve yazıcı paylaşımı yapar.
6.3.1.3. Bilgisayar ağlarının boyutlarına ve bileşenlerine ilişkin farklılıkların nedenlerini tartışır.

1 – KULAKTAN KULAĞA OYUNU

Bu etkinlikte bir bilgisayara ihtiyacınız yoktur. Çocukken oynadığımız “Kulaktan Kulağa” oyununu bu sefer öğrencilerimiz ile oynayacağız. Oyunu nasıl oynayabileceğimizi aşağıda sizinle paylaştık. Ancak isterseniz siz oyunda gerekli gördüğünüz değişiklikleri yapabilirsiniz. Oyunu başarılı bir şekilde oynayabilmenin en önemli yolu sessiz olmaktır.

Nasıl Oynanır?

Oyun için gerekli olan kelimeleri Öğretmen Rehber kitabının 125. sayfasında veya Öğrenci Kitabının 34. sayfasından ulaşabilirsiniz. Buraya eklersek öğrenciler kelimeleri göreceği için çok verimli olmayacaktır.

Grupların en arkasındaki öğrencilere üzerinde ağ bileşenleriyle ilgili
sözcüklerin yazdığı kâğıtlardan biri verilir.
• Öğrenciler ellerindeki kâğıtta bulunan sözcükleri önlerindeki öğrenciye fısıldayarak iletir.
• Sözcük en öndeki öğrenciye ulaştığında ilgili öğrenci sözcüğü tahtaya yazar.
• Sözcüğü ilk ve eksiksiz yazan grup beş puan alır.
• En öndeki öğrenci en arkaya geçer ve oyun son oyuncu kalıncaya kadar aynı biçimde devam eder.
• En çok puanı alan grup oyunu kazanır.

Oyunun sonunda “Bir bilgisayar ağı oluşturmak için nelere gereksinim duyarız?” sorusunu tartışabilirsiniz.

2- BİLGİSAYAR AĞLARI

Bu etkinlik Öğretmen Rehber Kitabı ‘nda tüm öğrenciler için çıktı alınarak oynanması yazılmış. Bu şekilde oynamak isteyenler için gerekli sayfayı aşağıda sizinle paylaştım. Ancak bilgisayar imkanı olan sınıflar için online çalışma hazırladık onu kullanmalarını tavsiye ederiz.

Bilgisayar Ağları Çalışma Kağıdı

Bilgisayar Ağları Online Çalışma

3- AĞA TAKILAN ÇÖZÜMLER

Bu etkinliğimizde yine bir grup çalışması önerilmektedir. 7 farklı problem için çözüm önerileri alınması istenmektedir. Bu çözümler için istediğiniz kadar sayıda grup belirleyip çözmeleri için görevlendirebilirsiniz.

Gruplara aşağıdaki durumlardan birini veriniz ve durumu okumalarını,
çözüme ulaştıracak önerilerde bulunmalarını söyleyiniz. Gruplar durumlara çözümler ürettikten sonra her grubu dinleyiniz ve diğer öğrencilere bulunan çözümler hakkında ne düşündüklerini ve bu çözümlere ekleme yapıp yapamayacaklarını sorunuz.

Problem Durumlarımız

1- Altıncı sınıf öğrencisi olan Furkan’ın sınıfındaki bilgisayarlar internete bağlanamamaktadır. Bilişim teknolojileri öğretmeni bu soruna bir çözüm üretememiştir. Sizce bilgisayarların internete bağlanması için neler yapılabilir? Bilgisayarda hangi bölümler kontrol edilmelidir?

2- Okulunuzda bir bilişim teknolojisi sınıfı yok ve kurmak istiyorsunuz. Bu konuda bir ekip kuruldu ve siz de bu ekiptesiniz. Bilişim teknolojisi sınıfındaki bilgisayarların birbirlerine bağlanması için nelerin gerekli olduğunu anlatan bir sunum hazırlayınız.

3- O gün Ebru’nun doğum günüdür. Ebru doğum gününe gelen arkadaşlarına video açmak ister ancak bağlantı yavaş olduğu için video bir türlü açılmaz. Ebru bu duruma anlam veremez çünkü birkaç saat önce aynı videoyu kolaylıkla açmıştır. Sizce video neden açılmamaktadır? Ebru’ya bu konuda neler önerirsiniz?

4- Semiha ve ailesinin evindeki internet bağlantısı sınırlıdır. Ay sonunda yüklü bir fatura gelince babası Semiha’yı yanına çağırır ve bu durumu açıklamasını ister. Semiha önceki aylardaki gibi birkaç kez ders videoları izlediğini ancak bunun da faturayı etkilemeyeceğini söyler. Babası Semiha’ya inanmaz. Semiha bu durumu çözmek için hemen işe koyulur. Sizce bu durumun sebebi ne olabilir? Semiha bu durumu çözmek için neler yapmış olabilir?

5- Zeynep’in babasının iş yeri dört katlıdır ve babasının bilgisayarı dördüncü kattadır. Zeynep ev ödevini yazıcıdan çıkarmak için babasının iş yerine gider ancak babasının bulunduğu katta yazıcı olmadığını bunun için giriş kattaki bilgisayarı kullanması gerektiğini öğrenir. Zeynep bu duruma anlam veremez çünkü önceki hafta derste bir bilgisayar ağında dosya ve yazıcı paylaşımı yapılabileceğini öğrenmiştir. Hemen babasının yanına gider ve iş yerinde bulunan bilgisayarların tümünün aynı yazıcıyı kullanabilmesi için gerekli işlemleri yapmaya karar verir. Sizce Zeynep bilgisayar ağında hangi işlemleri yapmış olabilir?

6- Çok önemli bir ödevi yapmak için bilgisayarın başına oturdunuz ancak bilgisayarın internete bağlanmadığını fark ettiniz. Bu durumu çözmek ve bilgisayarı internete bağlamak için neler yapabilirsiniz? Tüm olasılıkları düşünerek açıklayınız.

7- Anneniz ve babanız evde odanızı değiştirdi. Yeni odanız daha büyük ve güneş görüyor. Ancak bir sorununuz var; bilgisayarınızı açtığınızda internete bağlanamıyorsunuz. Bunun sebepleri neler olabilir?

4- DEĞERLENDİRME

Puanınız:  

Dereceniz:  

3 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.