6.Sınıf 1.Dönem 4.Hafta Artık Daha Bilinçliyim (Etik)

artık daha biliçliyim

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi yıllık plan çerçevesinde 6. sınıflarda 1. Dönem 4. Haftası Artık Daha Bilinçliyim konusu altında internet etiği, siber zorbalık ve etik davranışlar için aşağıda belirtilen kazanımlar öğrenciye kazandırılması amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda dosya konusu ile ilgili aşağıda bu konu ile ilgili sunular, açıklamalı notlar, videolar ve konu değerlendirme sınavı bulunmaktadır. Konuya başlamadan önce 5. sınıfta işlenen Etik Değerler konusundan da faydalanabilirsiniz.

6.2.1.1. İnternet etiğinin önemini ifade eder.
6.2.1.2. Etik ilkelerin ihlali sonucunda karşılaşılabilecek durumlara örnekler verir.
6.2.1.3. Siber zorbalık kavramını açıklayarak korunma amacıyla alınabilecek önlemleri tartışır.

İnternet Etiği Sunusu

İnternet Etiği Sunusu İçeriği

İnterneti doğru ve dürüst kullanmak, kötü amaçlara yönelik kullanmamak, insanların haklarına saygı göstermek internet etiğinin konusudur

• İnternet’i insanlara zarar vermek için kullanmamalıyız.

• Başkalarının İnternet’te yaptığı çalışmalara engel olmamalıyız.

• Başkalarının gizli ve kişisel dosyalarına İnternet yoluyla ulaşmamalıyız.

• Bilgilerin doğruluğunu tam olarak emin olmadan bilgileri savunmamalıyız.

• Ücretini ödemediğimiz yazılımları kopyalayıp kendi malımız gibi kullanmamalıyız.

• Başkalarının elektronik iletişim kaynaklarını izinsiz kullanmamalıyız.

• Elektronik iletişim ortamını başkalarının haklarına saygı göstererek kullanmalıyız.

• İletişim sürecinde kullandığımız dilin doğuracağı sonuçları önceden düşünmeliyiz.

Daha Fazlası

Eğrisi Doğrusu Hikayesi

Bu etkinlik kapsamında “Eğrisi Doğrusu Hikayesi” incelenecektir. Yapılan inceleme sonucunda hikaye de yer alan etik olmayan davranışlar tespit edilerek sınıf ortamında öğrenci ile tartışılacaktır. Tartışmadan çıkan sonuçları aşağıda yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Zorba Olma Zorbadan Korkma

Siber zorbalık Nedir? Siber Zorba olan kişiler ne gibi davranışlar göstermektedir? Siber zorbalıktan korunmak için ne yapmalıyız?

Yukarıdaki soruların cevaplarını kitabımızda yer alan Zorba Olma Zorbadan Korkma afişinden yararlanarak cevaplayabilirsiniz. İmkanı olanlar bu afişi sınıf içerisinde değerlendirebilirler. Siber Zorbalık ile ilgili aşağıdaki videoyu mutlaka izleyiniz.

Siber Zorba Videosu

Samsung Türkiye son zamanlarda çok fazla yaşanan siber zorba vakkalarına kayıtsız kalamayarak bu konu ile ilgili de bir video hazırlamıştır.

Mini Hikayemizi Yazıyoruz

Etkinliğin amacı sizlerin dijital dünyada karşılaşılabileceğiniz etik olmayan davranışlara örnekler verebilmenizdir. Bu amaçla bir hikâye yazmanız istenmektedir. Hikâyenizi yapılandırırken etik davranış ihlali örneğinin yanında, sözcük havuzunda verilen Bilişim Teknolojileri ile ilgili terimleri/sözcükleri de kullanmalısınız. Etik davranış ihlali, sözcük havuzundan seçilerek kullanılan sözcükler ve hikâye için sınıfta verilen oylar gruplara puan kazandıracaktır. Hikâye formunun altında puanlama cetveli yer almaktadır.

Hikayenizi yazmaya başlamadan önce aşağıdakileri mutlaka okuyunuz.
Süre: 10 Dak.
1 Sayfayı geçmeyiniz.
Sözcük ve etik durum örnekleri sayısını formların altında belirleyiniz.
Sözcük sayısını beş ile, etik durum sayısını on ile çarpınız.
En iyi hikâye seçimi için sınıfta oylama yapınız, kendi gruplarına oy verilmesi yasaktır.
Her hikâyeyi beğenen öğrenci sayısını iki ile çarpıp toplam sayıyı elde ediniz.

Yukarıdaki şartlara uygun bir hikayeyi isterseniz boş bir kağıda isterseniz hazır Hikaye Formu ‘nu kullanarak yazabilirsiniz.

Dijital Zorbalık Bilgilendirme Metni

Ödev Zorba Olma Zorbadan Korkma afişinde yer alan bilgileri ailelerinize iletiniz. Her bir öğrenci Dijital Zorbalık Bilgilendirme Metni‘ ni doldurup daha sonra çevresinde 3 kişiyi Dijital Zorbalık konusunda bilgilendirip formu doldurup haftaya derse getirmesi gerekmektedir.

Artık Daha Bilinçliyim Testi

Bugün öğrendiğimiz konular çerçevesinde hazırlanan aşağıdaki testi tekrar etmek için çözebilirsiniz. Test sonucunda kaç doğru kaç yanlışınız olduğunu aşağıda bizimle paylaşabilirsiniz.

Puanınız:  

Dereceniz:  

8 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.