6.Sınıf 1.Dönem 6.Hafta Dijital Dünyanın Suçluları

bilişim suçları

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi yıllık plan çerçevesinde 6. sınıflarda 1. Dönem 6. Haftası Dijital Dünyanın Suçluları konusu altında aşağıda belirtilen kazanımlar öğrenciye kazandırılması amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda dosya konusu ile ilgili aşağıda bu konu ile ilgili sunular, açıklamalı notlar, videolar ve konu değerlendirme sınavı bulunmaktadır.

6.2.1.6. Bilişim suçlarının neler olduğunu tanımlayarak ilgili kanunları özetler.
6.2.1.7. Bilişim suçlarına karşı alınabilecek önlemler ve stratejiler geliştirir.

Bilişim Suçu Hikayesi

Zeynep İnternet’te bir oyun görür. Oyunu indirmek istediğinde ücretli bir oyun olduğunu fark eder. Oyuna ücretödemek istemez ve bu konuda abisi Ali’den yardım almaya karar verir:

– İnternet’te bir oyun buldum ancak ücretli. Bu ücreti ödemeden sence bu oyunu indirebilir miyiz?

– Evet bu tür oyunları ücretsiz olarak indirebileceğimiz İnternet siteleri var. Dilersen indirelim.

– Birkaç İnternet sitesine baktım. Bazı İnternet sitelerinde bu oyun ücretli ama bazı İnternet sitelerinde ücretsiz.

Sence bu nasıl mümkün oluyor?

– Bazı kişiler oyunu kendi İnternet sitelerinde ücretsiz olarak yayımlıyorlar. Böylece kendi İnternet sitelerine daha

fazla ziyaretçi gelmesini sağlıyorlar. Aslında bu oyunu üretenlerin istemedikleri bir durum.

– O zaman bu oyunu ücretsiz olarak indirmek suç değil mi?

– Aslında oyunları bu tür İnternet sitelerinden indiren çok kişi var. Bir sorun çıkacağını düşünmüyorum. Hemen indireyim istersen.

– Tamam indirelim.

Zeynep’in abisi bilgisayarın başına geçer ve oyunu indirir. Bir süre sonra oyunun bilgisayara yüklenmiş olduğunufark ederler ve dosyaya tıklayarak kurulumunu yapmaya çalışırlar. Ali:

– Şimdi indirilen dosyaya tıklıyoruz ve dilini seçiyoruz. Birazdan tamamlanmış olur.

Aniden bilgisayarın ekranı mavileşir ve anlaşılmaz yazılar çıkar. Zeynep ağabeyinin yüzünü görünce bir şeylerin ters gittiğini anlar:

– Ne oldu? Kurulumda sorun mu çıktı?

– Hayır Zeynep. Sanırım dosya virüslüymüş. İşletim sistemi çöktü. Ne yapacağımı bilmiyorum!

Daha Fazlası

Bilişim Sucu Hikayesi Tartışması

Yukarıda okuduğunuz hikayeye göre aşağıdaki soruları tartışalım. İsterseniz sayfanın altında yorumlar kısmında görüşleriniz belirtebilirsiniz.

 1. Zeynep ve ağabeyinin hikâyesinde ne tür yanlış davranışlar fark ettiniz?
 2. Bu hikâyede sizce ne tür suçlar işlemiştir?
 3. Bilişim teknolojisi kullanılarak işlenen suçlara nasıl örnekler verebiliriz?

Bilişim Suçları Sunusu

Bilişim Suçları Sunucu İçeriği

BİLİŞİM SUÇLARI

“Teknoloji kullanarak dijital ortamda kişi veya kurumlara maddi veya manevi olarakzarar vermek” bilişim suçları olarak tanımlanabilir.

Üzerinde biraz düşündüğümüzde aklımıza basit bir iki suç gelebilir. Ancak teknolojik araçlar kullanılarak çok daha ciddi suçlar da işlenebilmektedir. Gerekli güvenlik önlemlerinin alınmaması insanları zor durumda bırakabilir. Bu nedenle teknolojiyi kullanırken bilinçli davranmamız gerekmektedir.

Bilişim suçları nelerdir?

Şimdi bilişim suçlarına genel olarak bir bakalım. Suç olabilecek davranışları anlamaya çalışalım.

Bilişim suçları nelerdir?

1 -Bilgisayar sistemlerine ve servislerine yetkisiz erişim.

2-Bilişim sistemlerini engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme.

3-Kanunla korunmuş bir yazılımın izinsiz kullanılması.

4- Yasa dışı yayınlar yapmak.

5-Bilişim yolu ile dolandırıcılık.

6-Bilişim yoluyla hakaret ve şantaj.

Çok rastlanan bilişim suçlarından bazıları:

 • Kredi kartı dolandırıcılığı,
 • Başkasının adına sahte hesap açmak,
 • Başkaları ile ilgili nefret söyleminde bulunmak.

Bilişim suçlarına maruz kalırsak ne yapmalıyız?

Bir internet suçunun mağduru olan kimse şikâyet için Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmalıdır. Suçtan doğrudan etkilenmiyorsak, mesela uygunsuz içeriklerin olduğu bir siteye rastlarsak, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına bildirimde bulunmamız gerekmektedir.

Suç duyurusunda bulunmak ve şikayet etmek önemlidir.

Gerektiğinde 155 ihbar hattını da arayabilirsiniz.

Zararlı içerik sunan web sayfalarını şikâyet ve sitelerin güvenliğine bakmak için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kredi Kartları ile ilgili ilginç bilgiler

Her saat 96 kredi kartı bilgisi çalınıyor.

• Bugüne kadar yine hacker’ların eline geçen Türkiye vatandaşlarına ait kredi kartı bilgisi, 50 bin 339.

• Dünyada 2 milyon kişinin kredi kartı bilgisi yeraltı dünyasında sürekli el değiştiriyor. Sahte kredi kartlarının nakde çevrilmesi için kullanılan 3 bin 32 farklı yöntem var.

• Kredi kartı bilgilerinin yüzde 40’ı, e-ticaret sitelerinin hack’lenmesiyle ele geçiriliyor.

Örnek Vaka

“SUÇ ÖRGÜTÜ SİM KARTINIZI KOPYALADI” YALANI

Dolandırıcılar, bazı vatandaşlarımızı arayarak, telefonlarında kullandıkları SİM kartların, teknolojik yöntemler kullanılarak organize bir suç örgütü tarafından kopyalandığını ve bu kopya SİM kart üzerinden maliyeti yüksek telefon görüşmeleri yapıldığını belirtirler. Bu kişilerin tespitinin yapılabilmesi için yürütülen çalışmada kullanılmak üzere kontör veya para gönderilmesini talep ederler. Yürütülmekte olan sözde soruşturmanın gizli olduğunu vurgulayarak, mağdurun kimseye bilgi vermeden kendilerine kontör veya para göndermesini sağlamaya çalışırlar.

Örnek Haber

İzmir Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, özel bir bankanın müşterilerini arayarak kendilerini banka görevlisi olarak tanıtan ve bu yolla vatandaşların internet bankacılığı giriş bilgilerini ele geçiren dolandırıcıların yakalanması için çalışma başlattı. Bu kapsamda 9 kişi tutuklandı.

Bir düşün!

İndirim kuponu kazandınız yazan mesaj aldıysan, kuponu almak için bir bağlantıyı açman gerekiyorsa nasıl düşünür ve davranırsın?

Bir sosyal medya kullanıcısının deneyimi şu şekilde:

“Sosyal medya sayfamda bir konuşma penceresi açıldı. Karşıdaki kişi, uzun zamandır görüşmediğim bir arkadaşımdı ve hal hatır soruyordu. Her zamanki gibi yanıt verdim ve ben de ona nasıl olduğunu sordum. Bir f irma için hediye bileti dağıttığını söyledi ve telefon hattımın faturalı olup olmadığını sordu. Daha sonra da telefonumdan … yazıp ….’a mesaj göndermemi söyledi. O sırada durumdan şüphelendim ve internette yaptığım kısa bir aramadan sonra bunun bir dolandırıcılık yöntemi olduğunu fark ettim. En kısa sürede arkadaşıma ulaşmaya çalıştım.”

Kullanıcı bu durumu fark etmeseydi ve dolandırıcının istediği numaraya mesajı gönderseydi, cep telefonuna bir mesaj daha gelecekti. Dolandırıcı bu sefer de o mesajı ‘onay’ yazıp yanıtlamasını isteyecekti. İşlemin sonunda ise editörümüzün telefon faturası üzerinden 50 liralık harcama yaptığı görülecekti.

Daha Fazlası

Yukarıdaki sunuda öğrendiklerimizi desteklemek amacıyla Siber Aklımı Seveyim isimli afişi değerlendirebilirsiniz.

Değerlendirme

Puanınız:  

Dereceniz:  

14 yorum

 1. Öncelikle teşekkürler, sitenizi derslerimizde kullanıyoruz. Oldukça işimize yarıyor hem konu anlatımları hem de çalışmalar. Diğer haftaları da sitenize ekleyecek misiniz?

 2. Öncelikle emeğinize sağlık. Çok faydalı bir siteniz var. Derslerimizde yararlanıyor ve sitenizi öğrencilerime de tavsiye ediyorum. Tüm haftaların içeriklerini yükleyeceğinizi ümit ediyorum. Zahmetleriniz için tekrardan şahsım ve öğrencilerim adına teşekkür ederim.

  • Güzel yorumlarınız için teşekkürler Vedat Hocam. Gelecek haftaların içeriklerini de hazırlamaya başladım. Hafta hafta hepsini yüklemeye çalışacağım. Zamanla hem öğretmenler hem de öğrenciler için daha verimli hale getireceğiz.
   Teşekkürler.

1 geri izleme / bildirim

 1. BTY Dersi 6. Sınıf Haftalık Planlaması - Bilişim Yazılım

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.