Akıllı Ev

1. Problemi Belirleme : Bazen acelemiz olduğu durumlarda kendi kendini ayarlayabilen ev eşyalarına ihtiyaç duyarız. Günümüzde en değerli maden zamandır, zamanı ekonomik kullanmak akıllı eşyalar ile mümkün hale gelmektedir.

2. Problemi Araştırma : İnsanlar konforlu ve güvenli evler ister, bu anlamda akıllı evlerin imdada koştuğunu araştırmalarımızda gördük. Akıllı ev sistemlerinin insanların hayatını kolaylaştırmak, yaşamı daha rahat hale getirmek, enerji verimliliğini artırmak ve güvenliği artırmak için tasarlandıklarını gördük.

3. Gereksinimleri Belirleme : İnsanlar en ideal sıcaklıkta oturmayı tercih ederler, akıllı klima ile en ideal oda sıcaklığı sağlayabiliriz. Perdeleri her gün açıp kapatmak bazen zor gelebilir dışarıdaki ışığın miktarına göre otomatik kapanıp açılan perdeler insanların ihtiyacıdır, gene lambalar odadaki ışık miktarına göre daha parlak ve daha sönük yanmasına ihtiyacımız vardır.

4. En iyi çözümü geliştirme : Bizce en iyi çözüm bu ihtiyaçlarımızı akıllı cihazların insanları hiç meşgul etmeden kendi kendilerine çözmeleri olacaktır.

5.Prototip Oluşturma : Strafor köpüklerden bir ev maketi yapacağız bu köpük üzerinde pence alanı için bir boşluk açacağız, servo motor yerleştirip ucuna takacağımız ince bir mile perde takacağız, gene köpükten bir klima yapıp üzerinede kırmızı ve mavi olmak üzere iki led takacağız. Evin duvarları üzerinede ledler yerleştirip bunların evi aydınlatmasını sağlayacağız. Burada asıl önemli olan Arduino kartımız ile kullanacağımız sıcaklık ve ışık sensörüdür. Kuracağımız devrede klimayı, perdeyi tutan servo motoru ve aydınlatma için taktığımız ledleri arduino kartımız sensörlerden aldığı verilere göre yönetecek. 23 derece sıcaklığı oda şartıdır ve insanları ne üşütür nede sıcaklatır. bu değeri referans alarak oda sıcaklığı 23 derecenin altına düştüğünde arduino kartımız klimayı ısıtmak amacıyla çalıştıracak tam tersinde ise soğutmak için çalıştıracak. Gene ışık sensöründen gelen değerlerimize göre perdeyi kapatıp açacak veya ışıkları yakıp söndürecek arduino kart.

6. Çözümleri Test Etme : Arduino kartımız içerisine kodlarımızı atarak testler yapacağız, istediğim şekilde çalışmaması durumunda en iyi çalışma koşullarını buluncaya kadar kodlarımızı iyileştireceğiz. 8.Sonuçlar: Elimizde kendi perdesini açıp kapatabilen, klimasını yönetebilen, ışıklarını kontrol edebilen akıllı bir ev olacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.