Akıllı Renk Ayırıcı

1. Problemi Belirleme : Bir çok alanda farklı renklerdeki eşyaların daha hızlı bir şekilde ayrılması , istiflenmesi ve burada yaşanan zaman kaybı bizim problemimiz. Özellikle konfeksiyonlarda farklı renkteki kıyafetlerin hızlı bir şekilde ayrılması ve paketlenmesi oldukça zaman kaybettirmektedir.

2. Problemi Araştırma : Yaptığımız araştırmalarada sanayide üretilen bir çok ürünün renklerine göre ayrılması ihtiyacını gördük ve çeşitli araçların var olduğunu gördük.

3. Gereksinimleri Belirleme : Mikro denetleyici karta, servo motora, renk sensörüne ve pille ihtiyaç duyduk, beraberinde bir tasarım ortaya koymamız gerekiyordu, oturduk ve tinkercad programında robotumuzun gövdesini tasarladık. Parçaları yazıcıdan çıkardık ve denemelerimiz sonucunda bazı tasarımsal güncellemeler yaparak en iyi tasarımı bulmaya çalıştık. Bir kaç kez denemelerimiz sonucunda doğru tasarımı bulabildik.

4. Prototip Oluşturma / Yapılandırma :Mikro denetleyici kartımız ile beraber renk sensörü devremizi kurduk ve kodlama testleri yaparak gene en iyi sonucu almaya çalıştık ve referans aralıklarımızı belirleyeceğiz. Ardından servo motorumuzu bağladık ve bardakları ne kadar uzağa ve hangi açıyla yerleştireceğimizi belirleyip testler yaptık ve en doğru açılarımızı belirleyeceğiz. Prototipimizi oluşturup teslerini yaptıktan sonra artık robotumuzu son haline getirmeye hazırdık, üç boyutlu yazıcıdan aldığımız baskılar ile mikro denetleyici,servo motor, renk sensörünü bir araya getirdik, bazı uyum problemleri yaşadık fakat tekrar denedik ve birleştirmeyi bitirdik. Ardından robotumuzun test edeceğiz ve çıkan problemler sonucunda çıkan referans aralıklarını güncelleyerek en iyisine ulaşacağız. Sonrasında robotumuzu zevkle izlemenin keyfini çıkaracağız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.