Ders 3 – Kukla Çizimi ve Eriyen Buz Animasyonu

Eriyen Buz Animasyonu

Bir önceki dersimizde Kılık kavramından bahsedip bu kavramın kullanımına dair örnek bir uygulama yapmıştık. Bu dersimizde yine kılık kavramını kullanmakla birlikte, bu defa animasyonumuzda kullanacağımız kuklayı da kendimiz oluşturacağız.

Öncelikle sahnemize dekor olarak çöl (desert) görselini seçiyoruz. Varsayılan kukla olarak açılışta sahnede görünen kedi kuklasını sildikten sonra, sahnenin altında yer alan “Yeni kukla:” bölümündeki butonlardan, fırça şeklindeki butonu seçerek çizim aracının açılmasını sağlıyoruz.

Kukla Çizimi

Çizim ekranında yapılacak ilk işlemler

Açılan çizim ekranında sırasıyla, önce dikdörtgen aracını, ardından içi dolu dörtgen çizme butonunu, son olarak da renk paletinden uygun rengi seçiyoruz. Burada amacımız, bir buz küpü çizmektir. Öğrencilik yıllarımızda matematik defterimize nasıl küp şekli çizdiğimizi hatırlarsınız. Önce bir kare çizip ardından bu karenin orta noktasından başlayarak aşağıya doğru uzatıp bir kare daha çizebilirsiniz. Sonrasında üstten ve alttan bu iki karenin köşelerini çizim ekranındaki “Çizgi” aracıyla birleştirip kalan boşlukları da “Renkle Doldur” aracıyla doldurabilirsiniz. Bu aşamadan sonra oluşturduğumuz buz küpü kuklasının erime animasyonunda görünecek kılıklarını da sırasıyla oluşturacağız.

Kılıkları Oluşturma

Buz küpünün mevcut kılığını, mouse ile sağ tıklayıp “Kopyasını Çıkart” özelliği ile çoğaltabiliriz. Oluşan ikinci kılıktaki buz küpünün üstten bir bölümünü “Silgi” aracıyla düzensiz bir şekilde silip buz küpünün altındaki boş bölümde “Fırça” aracıyla küçük bir su birikintisi oluşturabilirsiniz. Bu işlemleri birkaç defa tekrar edip her seferinde buz küpünü biraz daha azaltıp su birikintisinin miktarını artıracağımız için ilk etapta buzdan silinen parçayı ve oluşturduğunuz su birikintisini küçük tutmanızda fayda olacaktır. Bu işlemi ortalama 4-5 defa tekrarladığınızda şu şekilde bir görüntü elde etmeniz gerekecektir:

Eriyen buz animasyonundaki buz kuklasının kılıklarının örnek gösterimi
Buz kuklasının erime animasyonu esnasında görünecek kılıklarının örnek gösterimi

Kod Yazma

Kuklamızı ve kılıklarını oluşturduktan sonra gerekli kodları yazma aşamasına geçeceğiz. Kuklamız kılık değiştireceği için Görünüm kod başlığından “….. kılığına geç” koduna ihtiyacımız olacak. Oluşturduğumuz her bir kılık için bu kodu ve elbette her koddan sonra “1 saniye bekleyin” kodunu kullanarak kod yazma işlemimizi tamamlayacağız. Sonuç itibariyle şu şekilde bir kod bloğu elde etmiş olacaksınız:

Oluşturulacak kod bloğu

Bu noktada, Görünüm başlığı altındaki “…. kılığına geçin” kodunun altında yer alan “sonraki kılık” kodundan da bahsetmemiz gerekiyor. Bu kodu kullanarak aynı işlemi çok daha az kodla, daha kısa sürede gerçekleştirmeniz mümkün. Bunun için şu şekilde bir kod bloğu oluşturabilirsiniz:

Oluşturulacak alternatif kod bloğu

Artık eriyen buz animasyonumuz hazır. Bu örnekte kılıkları oluştururken buz küpünden daha az miktarda buzlar çizip toplamda daha fazla kılık elde ederek erime işleminin gerçekçiliğini artırmayı deneyebilirsiniz. Ya da buzun erimesinden sonra kılıkları geriye doğru hareket ettirip adım adım yeniden birleşmesini sağlamaya çalışabilirsiniz. Bir sonraki dersimizde görüşmek üzere. İyi eğlenceler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.