Ders 4 – 2 Farklı Led (Polis Lambası)

polis-otosu

Arduino dersleri kapsamında bu sefer polis lambası etkinliğini yapacağız. Aslında temelde sadece 1 led kullanımından 2 led kullanımına geçmiş oluyoruz ancak öğrencilere daha ilgi çekici hale getirebilmek adına bu derse Polis Otosu veya Polis Lambası etkinliği diyorum. Günlük hayatta sürekli gördüğümüz polis lambalarını bu kez biz yapalım.

Polis lambalarını biliyorusunuz kırmızı ve mavi renklerden oluşmaktadır. Bu yüzden etkinlikte kullanacağınız ledleri kırmızı ve mavi seçmenizde fayda var ancak elinizde bu renkteki ledler yoksa başka renkler ile de yapabilirsiniz.

Polis Lambası Devresi

Eğer bir önceki dersin devresi duruyorsa onun üzerine ekleme yaparak çalışmanıza devam edebilirsiniz. Ancak eğer durmuyorsa yeniden başlamanız gerekmektedir.

Ben her hafta öğrencilerime ders bittiğinde bütün kabloları söktürüp bir sonraki hafta baştan başlamalarını istiyorum. Çünkü böyle yaptığınızda her seferinde tekrar tekrar bağlantıları sağladığınızda bağlantılar artık unutulmuyor ve eller hızlanıyor ;).

Polis otosu devresi
2 ledli Arduino Devresi

Bağlantılarınızı yukarıdaki gibi sağlandıysanız artık kodlama kısmına geçebiliriz. Bu arada ben 7 ve 13 ü bağlantı noktası olarak seçtim ama siz istediğiniz başka dijital pinlere takabilirsiniz. Ancak farklı yere takarsanız kodunuzu ona göre güncellemeyi unutmayın.

Polis Lambası Kodları

void setup() {
pinMode(13,OUTPUT);
pinMode(7,OUTPUT);
}
 void loop() {
digitalWrite(13,HIGH);
digitalWrite(7,LOW);
delay(300);
digitalWrite(13,LOW);
digitalWrite(7,HIGH);
delay(300); 
}

Yukarıdaki kodlarda dikkat ettiyseniz bu derste yeni bir kod öğrenmiyoruz ancak dikkat etmeniz gerek bir nokta var. Loop bölümünde 2 aşama var. Bu aşamaları birbirinden delay kodları ile ayırıyoruz. 1. bölümde; 13 nolu led yanarken 7 nolu led sönük, 2 bölümde 13 nolu led sönükken 7 nolu led yanıyor. Bu geçişlerin ne kadar süreceğinide delay komutu ile karar veriyor. Delay hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz bir önceki dersimize bakabilirsiniz.

Bu etkinlikte öğrenilenleri daha iyi anlamak ve dersi çeşitlendirmek adına aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz;

  • delay komutunun sürelerinde değişikliğe gidin,
  • İkisinin aynı anda yanıp aynı anda sönmesini sağlayın (Bunu yapabilenler aşağıda yorum bölümünde kodlarını paylaşabilirler)
  • Çalışmanızı daha da genişletmek isteyenler aşağıdaki 4 aşamalı sistemi çalışacak şekilde kodlarını düzenleyebilirler (Bunu yapabilenler aşağıda yorum bölümünde kodlarını paylaşabilirler).

Kırmızı led yanık, Mavi led sönük
Kırmızı led sönük, Mavi led yanık
Kırmızı led yanık, Mavi led yanık
Kırmızı led sönük, Mavi led sönük

Bir dersimizin daha sonuna geldik, kafanıza takılanları yorum bölümünde iletirseniz size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Bol bilişimli günleriniz olsun..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.