Ders 5 – 4 Led Kullanımı (Kara Şimşek)

4 lü led

Arduino kullanmaya yeni başlayanlar için en önemli çalışmalar her zaman ledlerle olmuştur. 2 senedir ortaokul öğrencilerine arduino anlatıyorum ve işin mantığını öğretmede ledler çok önemli bir yer tutuyor. Bu sitedeki etkinliklerin dışında sizde ledleri kullanılarak yapılabilecek etkinlikleri çoğaltabilirsiniz.

Bu derste yine led sayımızı arttırıyoruz ve 4 led kullanarak efsane araba Kara Şimşek ‘ in efsanasi KİTT’ in lambasını yapıyoruz. Ya da bu etkinliğe yürüyen ışık etkinliğide diyebilirsiniz.

4 ‘ lü Led Devresi

Artık ledlerimizin sayısını 4′ e çıkarıyoruz. Peki bu diğerlerinden farklı bir durum ortaya getiriyor mu? Aslında hayır. Aynı mantıklı ile ledlerimizi dizmeye devam edeceğiz. Kafanıza takılanlar için aşağıdaki devre şemasını kullanabilirsiniz.

kara şimşek devresi

Bu arada şüpheye düşenler için belirteyim hangi GND‘ yi kullandığınızın hiçbir önemi yok. Arduino Uno üzerinde 3 adet GND bulunmaktadır ve siz çalışmalarınızda istediğinizi kullanabilirsiniz.

4 ‘ lü Led Devresi Kodları

void setup() {
pinMode(8, OUTPUT);
pinMode(9, OUTPUT);
pinMode(10, OUTPUT);
pinMode(11, OUTPUT);
}
void loop() {
digitalWrite(8, HIGH);
digitalWrite(9,LOW);
digitalWrite(10,LOW);
digitalWrite(11,LOW);
delay(50);

digitalWrite(8,LOW);
digitalWrite(9,HIGH);
digitalWrite(10,LOW);
digitalWrite(11,LOW);
delay(50);

digitalWrite(8, LOW);
digitalWrite(9,LOW);
digitalWrite(10,HIGH);
digitalWrite(11,LOW);
delay(50);

digitalWrite(8, LOW);
digitalWrite(9,LOW);
digitalWrite(10,LOW);
digitalWrite(11,HIGH);
delay(50);
}

Bu dersimizde yeni bir kod öğrenmeyeceğiz ancak mevcut öğrendiklerimizi kullanarak 4 farklı ledi yakmayı iyi öğrenmemiz gerekiyor. Bu etkinliği ilerde for döngüsünü kullaranak da yapacağiz. Ancak bu aşamada erken olduğunu düşünüyorum.

Bu etkinliğin en önemli unsuru “delay” kodudur. delay için verdiğinz sayı sizin ledlerinizin geçiş hızını ayarlayacaktır.

Eğer kodlara dikkat ettiyseniz veya kartınıza yüklediyseniz bir unsur dikkatinizi çekmiş olmalıdır. Kara Şimşek’ te ledler gidip gittiği yönden geri gelirken burada başa dönüyor. Bu durumu düzeltmek için kodlarınızı nasıl yapmanız gerekiyor?

Cevaplarınızı aşağıda yorumlar bölümünde bekliyoruz 😉

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.