Google SketchUp

google sketchup

3D tasarım konusu çalışanlar varsa mutlaka duyduğu belki de kullandığı programlardan biri Google Sketchup ‘ tır. Google’ ın 3D tasarım çalışmaları için hazırladığı programın bugün piyasa da 17 versiyonu bulunmaktadır. Daha çok mimari çizimler için kullanılan program basit arayüzü ve kullanılabilirliği ile herkese hitap etmektedir.

3 Boyutlu tasarım konusunda Google SketchUp ‘ ın 2 alternatifi var.

Google Sketchup’ ın Diğerlerine Göre Avantajları Nedir?

Tinkercad.com’ un internet sitesi üzerinden çalışıyor olması her bilgisayarda çalışmasına engel olmaktadır. Bilgisayarı çok kasmaktadır. Ancak Sketchup 6 ve 8 ‘ de böyle bir durum söz konusu değildir.

Sketchup’ ta çalışırken internete ihtiyacınız yoktur.

Google Sketchup bir mimari çizim programı olduğu için tüm ortaokul ve lise kademelerine hitap etmektedir. Öğrencilerin fazlasıyla ilgisini çekmektedir.

Adobe Fusion normalde ücretli bir program olmasına rağmen size 1 yıllık ücretsiz lisans vermektedir.

Adobe Fusion’ ın biz bilişim teknolojileri öğretmenlerini en çok zorlayan noktası sistem gereksinimleridir. Bu yüzden bu programı kullanımını daha çok özel okullarda görebilirsiniz 🙂

Adobe Fusion Sistem Gereksinimleri

  • İşletim Sistemi : Microsoft® Windows® 7 SP1, Windows 8.1, or Windows 10
    64 bit (32 bit desteklemiyor)
  • Ekran Kartı: En az 512MB GDDR RAM
  • Ram: 4 GB

3 programı kısaca karşılaştırırsak karşımıza böyle bir durum çıkmaktadır. Sizinde eklenmesini istediğiniz varsa yorum bölümünde belirtebilirsiniz.

Bilişim Dersinde Google Sketchup Kullanımı

2014 yılında tanıştığım bu programı o zamandan beri hem ortaokul hem de lise öğrencilerime anlatma fırsatı buldum. Bu anlamda bu programda en çok dikkatimi çeken noktası öğrencilerin yaratıcılıklarını ortaya koymasıdır. Diğer branş öğretmeni arkadaşların derslerinde çok başarısız olan öğrencilerin bu derslerde yaptığı tasarımlar gerçekten çok başarıydı. Hatta bir toplantıda bir öğrencimin yaptığı tasarımları öğretmen arkadaşlara gösterdiğimde inanamamışlardı. Bu öğrenci nasıl bunu yapabilir diye düşünmüşlerdir. Bu yüzden bu tarz programları seviyorum.

Eğer programı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinde veya kurslarda kullanmayı düşünüyor ancak kullanmayı bilmiyorsanız hiç merak etmeyin çünkü Youtube’ da bu konuda çok güzel videolar. Evren Çavuşoğlu benim derslerinden en çok faydalandığım kişidir. Çok gelişmiş Sketchup videoların yanında yeni başlayanlar için temel eğitim videoları mevcuttur.

Bu arada ben bu programı daha çok Destekeleme ve Yetiştirme Kurslarında kullanıyorum. Bir dönem Teknoloji ve Tasarım derslerine girdiğimde de yine kullanmıştım.

Öğrencilerim Yaptığı Örnek Çalışmalar

5. ve 6. sınıf öğrencilerimin yaptığı çalışmaları size fikir vermesi açısından paylaşıyorum.

Google Sketchup’ ın Hangi Versiyonunu Kullanmalıyım?

Programın Bilişim sınıflarında kullanılan en çok kullanılan 2 versiyonu bulunmaktadır. Bunlarla ilgili değerlendirmemizi aşağıda sizinle paylaştık hangisini isterseniz indirebilirsiniz. 2 versiyon da ücretsizdir.

Google Sketchup 6 ‘ nın en büyük avantajı Türkçe olmasıdır. Dezavantajı ise eğer bir 3D yazıcınız var ise bunda tasarladıklarınızı dosya formatı farklılığı nedeniyle basamıyor olmanızdır.

Google Sketchup 8 İngilizce’ dir. Ancak bu programında tasarladıklarınızı 3D yazıcıya hemen gönderip basabilirsiniz.

Biz 2 programında kurulumunu sizile paylaşıyoruz. Hangisini kullanacağız size kalmış.. 😉

Google Sketchup 6 Türkçe indirmek için tıklayınız

Google Sketchup 8 İngilzce indirmek için tıklayınız

Programında kurulumu veya kullanımı sırasında yaşadığınız problemleri aşağıda yorumlar bölümünde bize yazabilirsiniz. En kısa zamanda size yardımcı olunacaktır.

1 geri izleme / bildirim

  1. SketchUp Dersleri -1 - Bilişim ve Yazılım

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.