Makey Makey ile Çekiç Oyunu (Tasarım)

makey makey oyun

Arkadaşlar 2019 yılında revize başvurusu sonucunda kabul edilmiş ve Kasım 2019′ da sergileyeceğimiz Tubitak 4006 Projeleri arasından olan Makey Makey ile Çekiç Oyunu için yazmış olduğum amaç, özet ve yöntemi sizinle paylaşıyorum. Oyunu Scratch programında hazırlayacağız ve Makey Makey setlerini kullanacağız. Eğitim-Öğretim yılı başladığında sizlerle oyunun kodlarını ve tanıtım videosunu paylaşacağım.

Proje Alanı: Bilgisayar ve Yazılım

Makey Makey ile Çekiç Oyunu Proje Amacı

Bilgisayar, çocukların en sevdiği araçlardan biridir. Özellikle de bilgisayar basında oyun oynamak birçok çocuk için artık bağımlılık haline gelmiştir. Oyun basında geçirilen üretkenlikten uzak bu durumun çocuklara bir şey katmamaktadır. Ailelerde çocuklarının düştüğü bu durumdan rahatsız olmaktadır. Bu proje de çocukların hazıra alışması, üretkenlikten uzak bu durumun değişmesi adına kendi oyunları kendileri yapmaları, yaratıcılıklarını ortaya koymalar, algoritmik düşünce ve kodlama becerisi kazanması amaçlanmaktadır. Proje ile öğrenciler bilgisayar ortamında hazırladıkları oyunlarını Makey Makey ile birleştireceklerdir. Bu sayede oyunun bilgisayar basında kalmadan fiziki olarak da oynanması sağlanacaktır. Bu gibi projelerin gerçekleşmesi aynı yas grubundaki diğer çocuklara da örnek olacak ve onlarda kendi hayallerini ortaya koyma ve kodlama konusunda geliştirmelerine örnek olacaktır.

Makey Makey ile Çekiç Oyunu Proje Özeti

Oyunlar, çocuklar için vazgeçilmez bir araçtır. Son yıllarda teknolojinin hayatımızı esir almasıyla birlikte oyunlar daha çok bilgisayar ortamında, tablet bilgisayarlarda ve cep telefonlarında devam etmektedir. Çocuklar bir şeyler üretmek yerine hazır olan oyunları oynayarak verimsiz zaman geçirmektedir. Bu duruma dikkat çekmek adına öğrencilerin kendi oyunlarını kendilerinin yapabilecekleri, üretebilecekleri ve kendi hayal güçlerini ortaya koyabilecekleri bir oyun ortaya koymayı amaçladık. Scratch 2.0 programında kodlanan programı Makey Makey ile birleştireceğiz. Makey Makey’ in bağlantılarının uçları iletken madde ile kaplanacaktır. Oyunu eğlenceli hale getirmek ve görselliği arttırmak adına bir de plastik bir çekiç hazırlanacaktır. Kişi bilgisayar ekranında karakterlerin yuvalardan çıktığını gördüğünde o delik için uygun yere elindeki çekiç ile vuracaktır. Yaptığı her doğru vuruştan puan toplayacak ve oyunun sonunda puanı ekran da yazacaktır.

Makey Makey ile Çekiç Oyunu Proje Yöntemi

Projemiz, ögrencilerin bilgisayar basında verimsiz zaman geçirmesi dikkate alınarak ortaya çıkmıstır. Ögrencilerin kendi oyunlarını üretmeleri, yaratıcılıklarını gelistirmeleri adına bu proje fikri ortaya çıkmıstır. Ilk olarak oyunumuz gerçeklestirmek adın problemiz ve alt problemlerimiz belirlenecektir. Ikinci asamada belirlenen problemlere yönelik çözümler arastırılacaktır. Bu arastırmada çalısma grubundaki ögrenciler ayrı çalısacak. Daha sonra buldukları veriler bir araya getirip degerlendirilecektir. Elde edilen bilgiler dogrultusunda gereksinimler belirlenecek, bu kapsamda gerekli malzemeler alınacaktır. Bir sonraki olası çözümler gelistirme safhasında problemimizi çözecek birden fazla yola aranacaktır. Bulunan yollar içinden en iyi yol gereksinimleri karsılaması
dikkate alınarak seçilecektir. Çözüm yolu uygulanmaya baslayacaktır. Ilk önce algoritma çıkartılacaktır. Çıkarılan algoritma dogrultusunda Scratch 2.0 programında kodlama çalısmalarına baslanılacaktır. Hazırlanan oyun öncelikle bilgisayarda klavye aracılıgı ile kontrol edilecektir. Karsılasılan hatalar dogrultusunda kodlar tekrar düzenlenecektir. Bu asamalar sırasında oyunun tasarımı hazırlanacak ve kodlara uygun olarak çalısması saglanacaktır. Kodların ve tasarımın uygun olması durumunda oyunun bilgisayar basında oynanan bir oyun olmasından çıkartıp fiziki olarak daha fazla hareket saglayan bir oyuna dönüsmesini saglamak için Makey
Makey araçları kullanılmaya baslayacaktır. Makey Makey’ in krokodil kabloları sayesinde oyunu daha iyin canlandırmak için vurma alanları ayrılacak ve oyunu oynayan kisi plastik çekiç ile bu alanlara vurdugunda krokodil kablolar iletkenligi saglayacak ve bilgisayarın ekranında da aynı etkiyi saglayacaktır. Tüm asamalar tamamlandıgında Makey Makey ile Scratch 2.0 ` da ki oyunun dogru çalısması gerçeklesecektir.

Oyunun tamamlanmış halini indirmek için tıklayınız.

5 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.