Scratch Nedir ve Nasıl Kurulur?

scratch kurulumu

Scratch programı MIT (Massachusetts Institute of Technology) tarafından yapılmıştır. Program şu an tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Programını bu kadar öne çıkaran en önemli özelliği basit arayüzü ile kodlama mantığını çocuklara kolayca programlama mantığının gösterilebilmesidir.

Bu program ile hem oyunlar hem de animasyonlar yapabilirsiniz. Programın Masaüstü Programı ve Mobil Uygulaması vardır. Ancak mobil uygulaması Scratch Jr olarak geçmektedir. Bu uygulama daha çok okuma yazma öğrenmemiş öğrenciler için tavsiye edilmekte olup tüm öğrencilerin kullanımına açıktır.

Programının en çok kullanılan versiyonu 2 versiyonudur. 2019 yılında Scratch 3 versiyonu çıkmış olsa da Temmuz 2019 itibariyle henüz tam istenilen seviyeye gelememiştir. Bu yüzden 3 ‘ ün eksikleri tamamlana kadar 2 versiyonunu kullanmanızı öneriririz. Bilgisayarınızda programda çalışmak için 2 farklı seçeneğiniz vardır; 1. si Online olarak yani internet sitesi üzerinde, 2. si ise Offline olarak yani programı bilgisayarınıza kurarak çalışmaktır. Şimdi hem bu 2 seçeneği inceleyelim hem de kurulum işlemini detaylıca bakalım.

Scratch Nasıl Kurulur?

 1. Online Scratch (scratch.mit.edu)
  Bu sizin programın resmi internet sitesi üzerinde çalışmanıza olanak sağlamaktadır. Siteye üye olarak çalışmalarınızı bu ortamda gerçekleştirebilirsiniz. Online ortamda çalışmak size istediğiniz yerde çalışmalarınıza devam etmenize olanak sağlamaktadır. Nerede olursanız olun ister sınıfta ister evde siteye üye girişi yaptıktan sonra çalışmalarınızı görebilir ve kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.
  Online ortamda çalışmanın bir avantajıda projeleriniz herkese açık bir şekilde sergileyebilme şansınızın olmasıdır. Sitede online olarak çalışabilmek için mutluka 1 e-posta hesabınız olmalıdır.
  Online Scratch Hesabı oluşturmak;
  1) scratch.mit.edu adresini açınız
  2) Siteye girdiğinizde eğer ingilizce açıldı ise en alta inip Türkçe’ yi seçip sitenin dilini değiştirebilirsiniz.
  3) Sağ üstte yer alan “Scratch’ a Katıl” a tıklayınız.
  4) Karşımıza çıkan formları sırayla dolduruyoruz.
  5) Bu işlem tamamlandıktan sonra e-posta hesabımıza gelecek e-postayı onaylamayı unutmuyoruz.
  6) Artık online olarak çalışabilirsiniz. Başarılar.
 2. Bilgisayara Kurulum (Offline)
  Programı bilgisayarımıza kurmak 2 aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalardan 1. programın çalışmasını sağlamak adına “Adobe Air” programını kurmak. 2. si ise “Scratch 2” programını kurmaktır. Haydi şimdi bunları yapalım;
  1) Programını kurmadan önce bilgisayarımıza Adobe Air programını kuruyoruz. Bu programı indirmek için tıklayınız. Karşımıza çıkan sayfada “Download Now” diyoruz.
  2) Programı bilgisayarımıza indirdikten sonra üzerine tıklayıp kurulum aşamasına geçiyoruz. Ekran da “Adobe Air başarıyla yüklendi” yazısını görmemiz gerekiyor.
  3) Şimdi programı kurmaya geçiyoruz. Bunun için Scratch 2 programını indirmek için tıklayınız.
  4) Programı bilgisayarımıza indirdikten sonra kuruluma geçiyoruz.
  5) Kurulum tamamlandıktan sonra programı açık kullanabilirsiniz.
  6) Programı açtığınızda eğer Türkçe çıkmaz ise aşağıdaki resimde gösterdiğim yeri tıklayarak Türkçe yapabilirsiniz
scratch dil

Programında kurulumunda karşılaştığınız sıkıntılar için aşağıda yorum alanına yorum yazarak yardım isteyebilirsiniz.

1 geri izleme / bildirim

 1. Ders 1 - Arayüz Tanıtımı ve İlk Uygulama - Bilişim ve Yazılım

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.