Su Roketi

4. Adım

Proje Özeti : Yapacağımız bu projede ”basınçla sıvı molekülleri , hava moleküllerden daha yavaş hareket eder . ” Hipotezi araştırılacaktır . Sıvı moleküllerinin taneciklerinin boşlukları azdır . Hava moleküllerinin taneciklerinin boşlukları sıvı moleküllerinin taneciklerinin boşluklarına göre daha fazladır . Bu sayede hava molekülü sıvı molekülüne göre daha hızlı hareket eder . Bizde hava roketinin su roketine göre daha hızlı hareket etmesini gözlemleyeceğiz . Öncelikle içi boş olan roketimize hava pompalayacağız , daha sonra içine su koyduğumuz roketimize hava pompalayacağız ve hipotezimizi gözlemleyerek kanıtlayacağız . Bu sayede sıvı moleküllerin hava moleküllerinden daha yavaş hareket ettiğini gözlemleyerek hipotezimizi doğrulayacağız . Ayrıca hipotezimizi araştırarak da doğrulayabiliriz .

Projenin Amacı : Atık malzemeler,okullardaki eğitim-öğretim ortamlarının zenginleştirilmesi konusunda bizlere alternatifler sunuyor.Bunlardan birisi de su roketlerinin eğitimimizde kullanılması olarak karşımızda.Bizlere ,derste teorik olarak dinlediklerimizi konu ve kavramları pratikte görme olanağına sahip oluyoruz.Hemde eğleniyoruz.Su roketi etkinliğinin ortaokul ve lise müfredatına bağlantılı olduğu bazı konular ve kavramlar şöyle sıralanabilir: kinetik enerji,mekanik enerji,sürtünme kuvveti,enerji dönüşümleri,hız (sürat),enerjinin korunumu,enerji dönüşümleri,çekim potansiyel enerji,esneklik potansiyel enerjiyi gözlemliyoruz.Pet şişelerden yapılan roketler,biz çocukların çığlıkları ve meraklı bakışları eşliğinde gökyüzüne fırlıyor.Büyük bir gürültü ile yukarı fırlayan su roketi tepe noktasına ulaştıktan hemen sonra pet şişenin üstüne yapacağımız paraşüt açılıyor ve üzerine yerleştireceğimiz kamera hareketleri gözlemliyecek.Son olarak çöpe attığımız pet şişeler su roketi sayesinde eğlenceli bir şekilde geri dönüştürülüyor.

Proje Detayı : Projenin alt konusunu belirleme:Sıvı tanecikler hava taneciklerine göre daha yavaş hareket ettiğini gözlemlemek. Araştırma yapma: internette yaptığımız araştırmalarda su roketi ve hava roketleri ile basıncın sıvılar ve hava üzerindeki etkilerini gösteren deneyler bulduk. Hipotez kurma: basınçla sıvı molekülleri hava moleküllere göre daha yavaş hareket eder. Deney ve gözlem: Roket çevresindeki biz öğrencilerin ,büyük bir daire oluşturacak şekilde seyretmelerini sağlayacağız. Olası bir şişe patlaması sonucu oluşabilecek tehlikenin en fazla olduğu alan yarı çapı bir metreden az olan dairenin içidir. Bundan dolayı fırlatıcının özellikle dikkat etmesi gerekir. Roket fırlatma rampasına hafif eğim vererek, roketin üzerinize düşmemesini sağlayacağız .Biz öncelikle hava roketinin sonra ise su roketinin nasıl uçtuğunu gözlemliyeceğiz. Bunun için kullanılacak malzemeler ;Bisiklet pompası, 6 tane 2 veya 2.5 litlerik kola şişesi ,pilastikten rampa (bunu su tesisatçısından yapacağız), bisiklet sibobu veya plastik kelepçe,su geçirmez kamera ,paraşüt(naylon poşet ile yapılacak). Su roketinin yapımı; plastik borulardan yapılmış rampanın kör tıpa ile kapatacağız. Bir tarafına bisiklet sibobunu takacağız. Rampanın yukarı ucuna koli bandını saracağız. Pet şişe buraya sıkışacaktır. Su basıncı yükseldiğinde kendiliğinden yukarı doğru çıkacaktır sonra susuz denenilecektir. Pet şişenin içerisine koyacağımız su miktarı şişenin değiştirerek farklı su miktarlarıyla daha yükseğe çıkıp çıkmadığını gözlemlemek istiyoruz. Bunun sonucundan hangi su miktarında roketin daha yükseğe çıkacağını gözlemleyeceğiz. Hava roketinide denedikten sonra iki roketin arasındaki farkı göreceğiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.