Sumo Robot Projesi

1 . Problemi belirleme ; Teknolojin gelişmesiyle beraber robotların yapay zeka ile orduda da rol almaya başlaması da son zamanların gündeminde yer almaktadır. Bizde bu otonom olarak çalışan robotları tanıtmak için basit devreli bir SUMO ROBOT yapmayı amaçlıyoruz.Çünkü insanlar ileri ki zamanlarda insanların bu tür robotlarla karşılaşabileceğini anlatıp bilinçlendirmek ve bu tür robotların neler yapabileceğini göstermeye çalışacağız.

2. Problemi araştırma ; Sumo robotlar otonom hareket yeteneğine sahip, elektronik devreler içeren, birbirleriyle mücadele etmek amacıyla tasarlanan, amaçlanan hareketler için programlanmış robotlardır. Farklı standart ve kategorilerde üretilirler. Sumo robotları, birbirleriyle dohyo adı verilen belli standartlara ve özelliklere sahip yuvarlak bir ring üzerinde karşılaşırlar. Karşılaşma süresince sumo robotlar birbirlerini ringin çevresindeki çizginin dışına iterek atmaya çalışırlar.

3. Gereksinimleri belirleme ; Robotlar kontrast sensörleri sayesinde dohyonun çevresindeki beyaz çiziyi algılar, ring dışına çıkmamaya, ring içinde kalmaya çalışırlar. Robotlara, çevresini ve rakip robotu kısa sürede algılaması için muhtelif sensörler (IR, ultrasonic, lazer, vb) eklenmekte ve geliştirilmiş taktik algoritmalar da yüklenmektedir. Sumo robotumuzun gerekli aletleri bir adet arduino nano kart,kablo,DC motor,motor sürücü kart,sensor çifti,Breadboard,lipo pil,anahtar,jumperdir.

4.Olası çözümler geliştirme ; Yapmış olduğumuz sumo robotun araştırmalar sonucu otonom olarak çalışan küçük çaplı robotlardaki en iyi çözüm olduğuna karar verdik

5. Prototip oluşturma ; Sumo robotların maçı kazanmasında, sahip olduğu mekanik, elektronik tasarım ve yüklü olduğu program algoritmaları etkili olur. Mini Sumo robot yapmak için öncelikle yapacağımız robotun ölçülerini bilmemiz gerekiyor. Sumo robotun en ve boy ölçüleri 10cm x 10cm olmalıdır. Yükseklik hakkında herhangi bir sınırlama yoktur bu yüzden istediğimiz ölçülerde yapabiliriz. Ondan sonra Sumo robotun değerlerine uygun boyutta ve kendimize özgün 3 boyutlu çizim yapıp onu çıkarmak parça almaktan daha düşük maliyetli olduğu için tasarımımızı 3 boyutlu yazıcıdan çıkardık. Ve bileşenlerle bir araya getirdik, Algoritmamıza göre kodlamalarımızı tamamlayıp kartımıza atıp denemeler yaptık ve denemelerin sonuçlarına göre sensörlerimizin referans aralıklarını değiştirip daha doğru çalışan bir robot yapmaya çalıştık. Gene var olan sonuçlara göre Algoritmamızı sürekli güncelleyip geliştirdik.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.