Taşıyıcı Robot (Tasarım)

lego-tasiyici-robot

Arkadaşlar 2019 yılında revize başvurusu sonucunda kabul edilmiş ve Kasım 2019′ da sergileyeceğimiz Tubitak 4006 Tasarım Projelerinden biri olan Taşıyıcı Robot için yazmış olduğum amaç, özet ve yöntemi sizinle paylaşıyorum. Projemizi Lego Mindstorms Ev3 ile yapıyoruz. Aşağıdaki içerikte ona göre hazırlanmıştır.

Proje Alanı: Bilgisayar ve Yazılım

Taşıyıcı Robot Proje Amacı

Programlama günlük hayattaki problemlerin makinelere tanıtılması, anlatılması ve bulunan çözüm yollarının problemin çözümünde dogru bir sekilde kullanılmasıdır. Proje kapsamında bizim karsımıza çıkan problemimiz tasıma islemidir. Tasıma islemini insan gücüne gerek bırakmadan robotlar ile nasıl gerçeklestirebilecegimizi ortaya koymayı amaçlamaktayız. Bu sayede insanların yükü tasıyıp kendi saglıgını ve canını riske atmasına gerek bırakmadan uzaktan kumanda ile bu işlemi gerçeklestirilebilecegini göstermeyi amaçlıyoruz. Bu proje ile günümüzde Endüstri 4.0? ın insan hayatlarına etkisini somut olarak göstermeyi hedeflemekteyiz. Proje görev alanlarda tasarım ve kodlama konusunda yeni bir tecrübe kazanmıs olacaklardır. Bu proje için tasıyıcı robot yapmak için nasıl bir tasarımın olması gerektigi üzerinde çalısılacak hem de hazırlanan bu robotun programlanması konusunda tecrübe kazanılması saglanılacaktır.

Taşıyıcı Robot Proje Amacı

Programlamanın her geçen gün hayatımızdaki yerinin daha fazla arttıgı bu dönemde, robotların çalısma mantıgı ve ilerleyen yıllarda is hayatında nasıl bir yer alacagı tartısılmaktadır. Bu projede tasıyıcı bir robot hazırlanması amaçlanmaktadır. Hazırlanması planlanan robot, onu yöneten kisi tarafından önüne koyulan nesneyi tutacak ve bu nesneyi belirli bir hedefe kadar tasıması saglanacaktır. Belirli bir noktaya ulastıgında ise robot komut ile nesneyi bırakacaktır. Bu sayede is hayatında özellikle de lojistik alanında robotların nasıl yer alacagı gösterilmesi planlanmaktadır. Proje tamamlandığında ögrencilerde; algoritma olusturma, problem tespiti, problem çözümünde mantıksal yaklasım ve adım adım ilerleme, çözümü gerçege uyarlama gibi konu baslıklarında beceri kazandırılması proje sonuçları arasında yer almaktadır.

Taşıyıcı Robot Proje Amacı

Günümüzde teknolojinin hızla gelismesi basta sanayi olmak üzere birçok sektörü dogrudan etkilemektedir. Özellikle Endüstri 4.0 ` ın her geçen gün sanayi de yer etmesi, makinelerin insanların yeri alması görülmektedir. Bu kapsamda eskiden insanların yaptıgı tasıma isi bugün forklif ile kısmen gerçeklestirilmektedir. Teknolojinin gelisimini kullanarak tasıma isini tamamen robotlara yapılmasını amaçlamaktayız. Bu dogrultuda hazırladıgımız projede uzaktan kumadan da ile hazırladıgımız robotu yönetecegiz. Öncellikle projemizi hazırlamak için Lego ile ilgili parçalarımızı inceleyecegiz. Materyalimizi tasıma isini en iyi sekilde yapabilmesi için tasarlayacagız. Tasarımımızı uygulamaya döküp Lego ile tasıyıcı robotumuzu sekillendireceginiz. Elde edilen robotumuzu kumanda ile nasıl uzaktan yönetebilecegimizin algoritmasını çıkaracagız. Bu algoritma dogrultusunda kodlama işlemlerini yapacagız. Kodlama islemini Lego? nun özel yazılımından veya Scratch 3.0 da çıkarılması planlanan Lego destegi ile yapılacaktır. Yapılan tasarım ve kodlama islerinden sonra gerekli testlerden robotumuzu geçireceginiz. Aldıgımız hatalar dikkate alınarak tasarım veya kodlama da degisiklige gidecegiz. Yapılan degisiklikler sonucunda robotumuzun tekrar test edecegiz ve hangi tür nesneleri kaldırabildigi en fazla ne kadar agırlıklı nesnelerle çalısabildigimizi arastıracagız. Robotumuza güç vermek için gerekli olan batarya veya pillerin miktarı belirlenecektir. Gücümüzün uzun süre kullanımında ne kadar süre çalısabildigi belirilenecektir. Böylece projelerin sergilendiginde ne kadar batarya veya pile ihtiyacımız oldugu belirlenecek ve temini saglanacaktır. Bu proje ile hem tasarım hem de kodlama konusu içeren ortak bir konuda uygulama yaparak çalısmasını gerçeklesmis olacaktır.

Proje ile ilgili sormak istediklerinizi aşağıda yorumlar bölümden yazabilirsiniz.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.