Windows Movie Maker

movie-maker

Merhaba Arkadaşlar;

Windows Movie Maker hiç şüphesiz video hazırlamayı öğrenmek isteyenlerin ilk başvurduğu programların başında gelir. Gerek menüsü gerek programın hızı videolarımı hazırlanması konusunda büyük kolaylık sağlamaktadır.

 Eğer 7. ve 8. sınıflara Seçmeli Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersine  giriyorsanız  Windows Movie Maker' ı derslerinizde öğrencilere  öğretebilirsiniz. Ben öğrencilerime anlattığımda çok hoşlarına gidiyor  ve çalışmanın son haftasında öğrenciler derse kulaklık ve resimlerinin  olduğu USB Bellek ile geliyor. Böylece isterlerse annelerine, babalarına  ya da akrabalarına video hazırlayıp süpriz yapabiliyorlar.  

Windows Movie Maker, mevcut programlar içersinde en iyi olduğunu söyleyemeyiz ancak diğer programların ücretli olduğunu düşürsek, movie maker’ ın ücretsiz olması bize büyük avantaj sağlamaktadır.

Eğer bir video hazıralaycaksanız mutlaka programın trial mi yoksa ücretli mi olduğun bakarak kurulum yapınız. Yoksa programı kurup videonuzu hazırlarınız ancak daha sonra videonuzun ortasında kocaman bir logo ile karşılaşabilirsiniz. Bu logoyu kaldırmak içinde sizden ücret isteyeceklerdir.

İşte tüm süreci yaşamamak adına size Movie Maker’ ı kullanmayı öneriyorum. Ancak önerdiğiniz başka bir program varsa bunu yorumlar kısmında paylaşırsanız sevinirim.

Windows Movie Maker Nasıl Kurulur?

Windows Movie Maker, Windows 7 de sorunsuz çalışırken, Windows 8 ve Windows 10 da kurulum konusunda sıkıtı çıkabilmektedir. O yüzden denemenizde fayda var. Benim bilgisayarım Windows 7 iken kurup daha sonra Windows 10′ a yükselttiğim için sorunsuz çalışmaktadır.

Programın kurum aşamasında ve sonrasında dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var bunları size belirteyim;

Programı kurarken karşınıza 2 seçenek çıkarak;

  1. Install all of Windows Essentials (recomended)
  2. Choose the program you want to install

Eğer 1. seçerseniz tüm mesenger’ a kadar tüm programları yükleyemeye çalışacaktır ki bunu çok önermiyorum. Hem sizin bilgisayarınızı dolduracak hem de yüklemeye uzaktacaktır.

2. yi seçerseniz, çıkan sayfadan sadece Windows Movie Maker‘ ı seçebilir ve bilgisayarınıza yüklemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

Movie Maker Sonrası Önemli Uyarı

Programı kurduktan sonra sizin Windows güncellemeleriniz otomatik açılmaktadır. Eğer siz bilgisayarınızı güncellemelere kapatmak istiyorsanız programı kurduktan sonra güncellemeleri kapatmayı unutmayınız.

Türkçe Windows Movie Maker programını indirmek için tıklayınız.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.